Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yımaklı'nın talimatı ile 81 ilde eş zamanlı olarak gıda denetimler, yoğunlaştırıldı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın talimatıyla 81 ilde 21 Ağustos - 8 Eylül 2023 tarihleri arasında toplu tüketim yerlerine yönelik eş zamanlı olarak gıda denetimleri gerçekleştiriliyor.

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş başkanlığında il ve tüm ilçelerimizde görevli gıda kontrol ekiplerince eş zamanlı gıda denetimleri yapılıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Yoldaş, “Tarladan sofraya kadar gıdanın her adımını kontrol altında tutmak ve vatandaşlarımıza güvenilir gıda sunmak Tarım ve Orman Bakanlığımızın asli görevleri arasında bulunmaktadır. Gıda sektöründe yer alan işyerlerine düşen en büyük sorumluluk ise; gıda mevzuatıyla belirlenen genel ve özel hijyen kurallarını doğru ve eksiksiz biçimde uygulamak ve tüketici sağlığını korumaktır.

Denetimlerde özellikle toplu tüketim yerlerinin kayıt altına alınıp alınmadığı; izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, hijyen ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığına yönelik denetimlere ağırlık verilmektedir. Gerekli görülmesi halinde numune alınmakta ve uygun olmayan işletme ve ürünlerine idari yaptırım uygulanmaktadır.

Gıda güvenilirliği ile alakalı ihbar ve şikâyetleri için, 7/24 Alo 174 Gıda hattını arayabilir ya da diğer erişim kanallarımız olan Web Chat, Mobil Uygulama, e-Devlet, WhatsApp ihbar hattımız (501 174 0 174 ) ve e-posta ([email protected]) üzerinden irtibata geçilebilir.” İfadelerine yer verdi. BETÜL KESİK

Editör: BETÜL KESİK