Atatürkçü Düşünce Derneği Bilecik Şubesi köy enstitülerinin 82. Kuruluş yıldönümünü köy enstitüsü mezunu öğretmenler İmdat Özen, Kadir Çınar ve Celalettin Demir’in de katılımıyla dernek binasında andı.

       Dernek binasında üyelerinde katıldığı anma toplantısında Şube Başkanı Rasim Yıldırım, “17 Nisan 1940’ta çıkartılan kanunla kurulan köy enstitüleri, ne yazık ki aydınlanma karşıtlarının yoğun muhalefeti ve eleştirileri sonucu 27.01.1954 tarihinde kapatılarak Köy Öğretmen Okulları’na dönüştürüldü.

       Geçen süre içerisinde köy enstitülerinin Ülkemize eğitim açışından yaptığı katkılar çok önemlidir. Bu okullarda öğrencilere eğitimin yanısıra, duvar örmeden, bağ-bahçe yapımı, tarla ekimi, ağaç budama, inşaat yapımı ve sanatsal faaliyetlere  kadar hayatın her alanında, özellikle görev yapacakları yerlerde halka yardımcı olacak her şey öğretiliyordu.  

       2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç başta olmak üzere köy enstitülerinin kuruluşunda emeği geçen, buradan mezun olarak ülkemizin çeşitli yerlerinde görev yapan ve bugün hayatta olmayan herkese rahmet diliyorum, ışıklar içinde uyusunlar.

       Köy Enstitülerinden mezun olup, halen hayatta olan Bilecik’li öğretmenlerimiz İmdat Özen, Kadir Çınar ve Celalettin Demir’e uzun ömürler diler, ellerinden öper, saygılar sunarım”  ifadelerini kullandı.

       Konuşmadan sonra Köy Enstitülü öğretmenler bu günde hatırlandıklarından dolayı Atatürkçü Düşünce Derneği’ne teşekkür ettikten sonra o döneme ait anılarını anlattı.  Öğretmenlere çiçek sunumundan ve hatıra resimleri çekiminden sonra etkinliğe son verildi.