Vali Şefik Aygöl, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve yangına hassas 23 ilin valilerinin katılımıyla Ankara'da gerçekleşen "Orman Yangınlarıyla Mücadele Hazırlık” toplantısına katıldı.

Vali Aygöl, 2024 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Hazırlık Toplantısına İçişleri Bakanı  Ali Yerlikaya ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın Başkanlığında yangına hassas 23 ilin valisiyle birlikte  “Orman Yangınlarıyla Mücadele Hazırlık” toplantısında yer aldı.

2024 yılı orman yangınları ile mücadele hazırlıkları kapsamında gerçekleşen toplantı, İçisleri Bakanı Yerlikaya ile Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı tarafından yapılan basın bilgilendirmesi  ile başladı.

Basın açıklamasının ardından Orman Yangınlarıyla Mücadele Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantının ilk oturumunda Orman Genel Müdürü  Bekir Karacabey tarafından orman yangınlarıyla mücadeleyi kapsamlı sekilde anlatan bir sunum gerçekleştirildi. 


Sunum sırasında Antalya'da yapılan orman yangını tatbikatı da canlı olarak takip edildi. Tatbikatta orman yangınlarının sevk ve idaresi hakkında bilgiler de verildi.

​Tatbikatın devamında Yangın Karar Destek Sistemi ile bir yangın simüle edilerek, yapay zekâ tabanlı yangınla mücadele hakkında da bilgiler verildi. Yapılan basın açıklaması ile toplantının ilk oturumu sona erdi. 

Toplantı Orman Genel Müdürlüğünde gerçekleşen 2. Oturumla sona erdi.

Kaynak: KORKMAZ KESİK