banner566
banner401
banner422

HAVA KALİTESİ İNDEKSİ HAKKINDA KAPSAMLI ÇALIŞMA BAŞLATILDI


Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hava Kalitesi İndeksi hakkında kapsamlı bir bilgilendirme çalışması başlattığını açıkladı.

Bakanlığın hava kirliliği hakkında farklı kirleticilere ait ölçümleri (partikül maddeler (PM10), karbon monoksit (CO), kükürt dioksit (SO2), azot dioksit (NO2) ve ozon (O3)  vatandaşla paylaşırken havadaki kirleticilerin derecelerine göre de hava kalitesinin iyi, orta, hassas, sağlıksız, kötü ve tehlikeli şeklinde görsel grafiğini açıkladığını belirten Murat Akat, ‘İlimizde bulunan hava izleme istasyonundan alınan bilgileri online olarak yine İlimizdeki led ekranlı panolardan yansıtmaya başlayacağız. Böylelikle internet ortamında online izleyemeyen vatandaşlarımızın da İlimizdeki hava kalitesinden haberdar olmalarını sağlayacağız. Bunun yanında İl genelindeki tüm işletmelerde hava emisyonu konulu denetimlerimiz hız kesmeden devam etmektedir” dedi.

        Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Hava Kalitesi İndeksi (HKİ) hakkında kapsamlı bir bilgilendirme çalışması başlattı.

Bakanlığımız tarafından Türkiye genelinde 169 ölçüm istasyonunda izlenen hava kalitesi, gelişmiş ülkelerde kullanılan, sağlık etkilerinin de değerlendirildiği ve kamuoyu için daha anlaşılır bir yöntem olan hava kalitesi indeks'i kullanılarak kamuoyu ile paylaşılıyor.

        Bakanlığımız hava kirliliği hakkında farklı kirleticilere ait ölçümleri (partikül maddeler (PM10), karbon monoksit (CO), kükürt dioksit (SO2), azot dioksit (NO2) ve ozon (O3)  vatandaşla paylaşırken havadaki kirleticilerin derecelerine göre de hava kalitesinin iyi, orta, hassas, sağlıksız, kötü ve tehlikeli şeklinde görsel grafiğini açıklıyor.

        Bakanlık tüm ölçüm istasyonlarının indekslerini hesaplayarak sırasıyla www.havaizleme.-gov.tr web sitesinden açıklıyor. Hava Kalitesi İzleme İstasyonları Web Sitesinde;

        İyi:Hava kalitesi iyi seviyededir.

        Orta: Hava kalitesi sağlık açısından uygun seviyededir.

        Hassas:Hava kalitesi yaşlılar, çocuklar ve solunum rahatsızlığı olanları etkileyebilecek seviyededir.

        Sağlıksız:Hava kalitesi sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek seviyededir.

        Kötü: Hava kalitesi önlem alınmasını gerektirecek seviyededir.

        Tehlikeli:Hava kalitesi ciddi sağlık etkileri oluşturabilecek seviyededir şeklinde açıklamalı olarak vatandaşların hizmetine sunuluyor” denildi.

        Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat, konuyla ilgili olarak  “Ayrıca, İlimizde bulunan hava izleme istasyonundan alınan bilgileri online olarak yine İlimizdeki led ekranlı panolardan yansıtmaya başlayacağız. Böylelikle internet ortamında online izleyemeyen vatandaşlarımızın da İlimizdeki hava kalitesinden haberdar olmalarını sağlayacağız. Bunun yanında İl genelindeki tüm işletmelerde hava emisyonu konulu denetimlerimiz hız kesmeden devam etmektedir. Bununla ilgili kanun, yasa ve yönetmelikleri ihlal eden 5 firmaya toplamda 211.160 TL İdari para cezası uygulanmıştır. Aynı zamanda TÜBİTAK ile İl Müdürlüğü olarak protokol imzaladık ve bu kapsamda, hava kirleticiliği yüksek olarak değerlendirilen işletmelerde, önümüzdeki günlerde denetimlerimiz esnasında, Tübitak ile birlikte baca gazı ölçümlerini yapacağız. Yine aynı şekilde egzoz emisyon denetimlerimiz de devam edecek. İlimizin hava kalitesini kesinlikle “hassas” diye tabir edilen değerlere ulaştırmak için gerekli önlemleri alacağız ve aldıracağız.

        Bu nedenle, İlimizdeki hava kirliliği yönünden vatandaşlarımızın içleri rahat olsun. Çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yükseklerde tanıdığım var 5 yıl önce

iyi hava,kötü hava,orta hava kelime olarak gayet anlaşılır. sağolsunlar vatandaşın beynini yormamışlar.hava,su,beyin bedava.

Avatar
tayin isteyen kız 5 yıl önce

havaya ve çevreye bu kadar duyarlı bir bakanlıkta dumansız hava sahası istiyoruz,lütfen sigarada içmeyin içirmeyin

Avatar
çevreci 5 yıl önce

hangi firmalara ceza kesilmiş acaba ölçümleri hep tübitakmı yapıyor

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner510

banner563