Ziraat Odası Başkanları ile teknik personelin katıldığı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) uygulama talimatındaki yeniliklerin değerlendirilme toplantısı yapıldı.

Toplantıya; Merkez Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, Bozüyük Ziraat Odası Başkanı Süleyman Çaydere, Gölpazarı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Denizli, Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Mehmet Demir, Yenipazar Ziraat Odası Başkanı Ali Ünal ve Pazaryeri Ziraat Odası Başkanı Abdullah Duman katıldı.

Tarım ve İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 18 Kasım 2023 tarihinde ÇKS uygulama talimatındaki değişiklikler ile sisteme kayıt olamayan ama tarımsal üretim yapılan alanların kayıt altına alınması amaçlanmaktadır.

Yapılan yeniliklere göre; Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar taahhütname belgesi ile kayıt altına alınabilecektir. Böylece mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticilerimiz de tarımsal desteklerden yararlanabilecektir.

ÇKS'ye kayıtlar yapılırken; hisseye isabet eden alanların bölünerek kiraya verilmesi durumunda, “Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu” hükümlerinde yer alan asgari tarımsal büyüklük şartı hazineden kiralanan alanlarda aranmayacaktır.” İfadelerine yer verildi. MEHMET ÖZGÜR

Editör: BETÜL KESİK