Kurban Bayramı öncesinden denetimleri arttıran Bilecik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kapalı kutu ambalajı içinde kullanım tarihi geçmiş etiketin üstüne yeni bir etiket yapıştırılarak ürünün tekrar satışa sunulduğunu fark etti

Bilecik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin dikkati sonucu, insan sağlığını tehlikeye atan yanlış bir uygulamanın önüne geçildi. Kurban bayramı dolayısıyla denetimlerini artıran Zabıta Müdürlüğü ekipleri, bilinen bir firmaya ait kapalı ambalaj içinde yer alan çikolata ürününün etiketi değiştirilerek, tekrar satışa sunulduğunu tespit etti. Şehir merkezinde yer alan bir kuruyemiş dükkanında denetim yapan zabıta memurları, kapalı kutu ambalajı içinde kullanım tarihi geçmiş etiketin üstüne yeni bir etiket yapıştırılarak ürünün tekrar satışa sunulduğunu fark etti.

ZABITA MÜDÜRÜ ÖNDERSEV:

‘’ARKADAŞLARIMIZIN DİKKATİ SAYESİNDE İNSAN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATAN BİR UYGULAMAYI FARK ETTİK’’

Bilecik Belediyesi Zabıta Müdürü Mücahit Öndersev, Zabıta Müdürlüğü olarak denetimlerini sıklaştırdıklarını ve çok yanlış bir uygulamayı deşifre ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

‘’Bilecik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak kurban bayramı dolayısıyla vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve güvenli ürünler tüketebilmesi adına birçok alanda denetimlerimizi sıklıkla sürdürüyoruz. Bu denetimlerimiz esnasında zabıta görevlisi arkadaşlarımızın dikkati sayesinde ilginç bir olayla karşılaştık. Bilindiği üzere, bakanlık onaylı üretilen ürünlerin üzerinde iki farklı kullanma tarihi etiketi bulunmakta. Bunlardan bir tanesi STK diye kısaltılışı yazılan son kullanma tarihidir. Diğeri ise TETT diye tarif edilen tavsiye edilen tüketim tarihi diye. Bu ikisinin arasındaki fark şundan ibaret. Son kullanma tarihi geçen ürünü asla satamazsınız. Ancak tavsiye edilen tüketim tarihli ürünleri de ayrı bir reyonda toplum sağlığını tehlikeye koymayacak şekilde özelliğini kaybetmemişse satabilirsiniz. Bizler bu bilgiler ışığında çok tüketilen çikolata ürününden bir kısmını incelediğimizde tavsiye edilen tüketim tarihini Mart 2025 olduğunu görüyorlar. Ancak bu etiketten şüphelenen arkadaşlarımız kapalı ambalajı açıp etiketi incelediklerinde etiketin altında yer alan başka tarihli bir etiket daha olduğunu görüyorlar. Bu da Mart 2024 tarihli bir etiket.’’


 

VATANDAŞLARIMIZ İNSAN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATAN SİMSARLARA KARŞI DİKKATLİ VE BİLİNÇLİ OLSUN’’

Açıklamasında ‘’Vatandaşlarımız insan sağlığını tehlikeye atan simsarlara karşı dikkatli ve bilinçli olsun’’ uyarısında bulunan Öndersev, ‘’Toplum sağlığını hiçe sayacak kadar gözü dönmüş ve daha fazla gelir uğruna insan sağlığını tehlikeye atan bu simsarlara karşı vatandaşlarımızın bilinçli ve duyarlı olmalarını istiyoruz. Bu tür olaylarla karşılaştıklarında Alo 174 Gıda Hattı’na ihbarda bulunmasını önemle tavsiye ediyoruz. Bizler de Bilecik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak 7 gün 24 saat esasına göre denetimlerimizi artıracağız ve bu tür sahtekarlıklara müsaade etmeyeceğiz’’ diye konuştu.

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY