Yeniden Refah Partisi Bilecik Belediye Başkan Adayı Cafer Arslanboğa, 31 Mart yerel seçimleri öncesi gazetemizin sorularını yanıtladı.

Seçim gündemine özel değerlendirmelerde bulunan Arslanboğa; AK Parti kanadından gelen “Oy bölüyorsunuz” tepkilerine cevap verirken, eleştirilerde de bulundu.

Kamuoyunda ittifak oyunları olarak bilinen olay  ve sonrasında Başkanlık koltuğuna geçen Sadık Kaya yönetiminde birçok kişinin işe malınması hakkında da net açıklamalarda bulunan Arslanboğa, “75 günlüğüne Belediye Başkanlığı yapacağım diye bu yapılmaz.” dedi.

"AK PARTİLİLER BİZE DESTEK VERSİN"

Geçtiğimiz günlerde AK Parti genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Malatya mitinginde “Hem bize kaybettirmek için çalışıp hem de bizim gölgemizde yürümeye kalkanlara müsaade etmeyiz” çıkışında bulunmuştu. AK Parti kanadından gelen “oy bölüyorsunuz” iddialarına cevap veren Arslanboğa, Madem biz kaybettireceğiz, bütün AK Partililer bize destek versin, biz kazanalım, CHP’de kaybetmiş olsun.”dedi.

"YARIŞMAYACAKSAK PARTİ KURMAYIZ"

Erdoğan’ın  Yeniden Refah’ın destek vermeyeceğinden dolayı AK Parti’nin İstanbul’u kaybedeceği düşüncesiyle bu şekilde konuştuğunu dile getiren Arslanboğa, “Bizim de adayımız var. 20 yıldan beri CHP gelmesi, AK Parti dursun deniliyor. Sürekli beka sorunu öne çıkartılıyor. Bu işi ben yaparım, ben düzeltirim benden başkası yapamaz diyorlar; 22 yıldan beri kim vardı bu ülkenin başında? Başka parti mi vardı da muhalefet partisi gibi bir söylem oluşuyor. Desteklerken iyiydi… Biz parti olarak neden kurulduk o zaman. Biz bir yarış içerisindeyiz. Biz yarışmayacaksak parti kurmayız, AK Parti’nin içerisinde oluruz. Derdimiz makam, koltuk olsa bu da verilirdi ama mesele bu değil. Mesele, bir şeyler yanlış gidiyor, biz de buna dur demek için bir siyasi parti kurduk ve bu partide yürüyoruz. Yanlışları da en güzel şekilde söylüyoruz. Bizim sunduğumuz 30 maddeyi uygulasınlar, biz de onları destekleyelim. Ama böyle bir şey yok. Onlar ilk önce kendi verdikleri sözleri tutmadılar. Hiçbir söz tutulmadı. Kısacası böyle düşünenlere diyoruz ki bizi desteklesinler.” dedi.

Arslanboğa, seçim öncesi gelen iddialar ve tepkilere yönelik sorularımıza şu sözlerle yanıtladı:

GEÇTİĞİMİZ SEÇİMLERDE CUMHUR İTTİFAKINA DAHİL OLUP CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A OY VERDİNİZ. BUNUN HANDİKAPINI YAŞIYOR MUSUNUZ?

“Bunun handikabını yaşıyoruz. Türkiye’de şu anda bir sistem var. İki ittifakın birinde yer alıyorsun. Bizim tabanımızdaki insanların çoğu Cumhur İttifakı’na yakın olduğu için biz de oraya katıldık. Katılmasaydık, ‘CHP ve Hadep’in bir olduğu ittifakı iktidara taşıdınız’ diye kendi tabanımızdan tepki gelecekti. Milletvekili seçimlerinde yüzde 10-12 bandında oy oranımız görünüyordu.

“BU İTTİFAKI BİZİM TARAFIMIZDAKİ İNSANLAR İSTEMEDİ”

Bu ittifaktan dolayı sadece Bilecik’te bile 300’e yakın parti üyemiz istifa etti. Bu ittifakı bizim tarafımızdaki insanlar istemedi. Ona rağmen bu şekilde olması gerekiyordu ve öyle oldu. Biz ittifaka katıldık ama MHP gibi şart koşmadan ittifaka katılmadık. 30 madde ortay koyduk. Denk bütçe, İstanbul Sözleşmesi, mülakatın kaldırılması gibi maddeleri yani milletin yararına olan maddeleri sunduk. Özellikle mülakatın kalkması ile diğer maddelerle alakalı bir işlem yapılmadı.

“BİLECİK’TE SON 5 YILDA 4 BELEDİYE BAŞKANI DEĞİŞTİ. İNSANLAR EKONOMİK SIKINTILAR YAŞIYOR. KÜSKÜN AK PARTİLİLER DE VAR. BUNLARIN SİZİN OY POTANSİYELİNİ ARTTIRABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

“Tabi ki bunlar bizim oylarımızı yükseltecek. AK Parti’nin 22 yıldır devam eden bir iktidarı var. Bunun sonucunda bir yorgunluk var. Tamamı olmasa bile bir bölümü bize geçecek. Önümüzdeki dönemlerde de Tayyip Bey artık olamayacağını söylüyor.

“BABA OCAĞINA BEKLİYORUZ”

 Türkiye’de aslında 4 tane ana parti var. MHP, CHP, Milli Görüş ve Hadep’tir. Bu partiler ne olursa olsun bitmesi mümkün değil. Bu partilerin köklenmiş oyları vardır. Bugün Milli Görüş’ün köklü oyu yüzde 15 civarındadır. Bunun tamamı neredeyse AK Parti içerisindedir. Ama AK Parti’den sonra bize yöneleceklerdir. Çünkü biz onlar için bir yuvayız. Biz her zaman baba ocağına bekliyoruz diyoruz. İnşallah onlar da zamanla bize geleceklerdir.

 “SİYASETE NEZAKET GETİRECEĞİZ”

 Biz kimseye kırıcı bir üslupla konuşmuyoruz. Biz, Erbakan hocanın talebeleriyiz. 1990’lı yıllarda bütün siyasi parti liderleri aynı masanın etrafında otururdu. En ağır eleştirileri edepli şekilde yapardı. Bugün bunlar olmuyor. En ağır eleştirileri edepli şekilde yapardı. Bugün bunlar olmuyor. İnsanlar üzerinde bir gerginlik var. Genel Başkanımız siyasete ilk girdiğinde, ‘Siyasete nezaket getireceğiz. Zarafet, edep, ahlak getireceğiz.’ dedi. Şu anda genel başkanımız en ağır eleştirileri de bu çerçevede yapıyor.  Şu anki sıkıntıları, problemleri en net şekilde söylüyor. İktidar EYT konusunda yasa çıkarmayacağını söylüyordu. Biz de iktidara geldiğimizde EYT’yi çıkaracağımızı söyledik. Ama seçimlerde sıkıntıya düştüklerinden dolayı EYT’yi çıkarmak zorunda kaldılar. Biz de kendilerine teşekkür ettik. Ayasofya ile ilgili de iktidara gelir gelmez açacağımızı söyledik. Tayyip Bey de bu konu ile ilgili bir adım attı. Ayasofya açıldı ve biz de yine teşekkür ettik. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyeceğimizi söylüyoruz. CHP ile aynı düşüncelerde değiliz ama doğru bir şey yapıyorlarsa bunu takdir edeceğiz. Eksik bir şey de varsa bunu söyleyeceğiz.

"5 YILLIK DÖNEMDE 4 BELEDİYE BAŞKANI DEĞİŞMESİ KOLAY BİR ŞEY DEĞİL"

Bilecik’te son 5 yıllık dönemde 4 belediye başkanı değişmesi ile ilgili ise bu kolay bir şey değil. Yolsuzluk ile alakalı itham ediliyorsunuz. Bir başkan gidiyor diğeri geliyor. 28 günlük bir belediye başkanlığı dönemi var. Madem orada bir sıkıntı varsa neden oraya seçilen abimiz daha önceden yargılanmadı da belediye başkanı seçilince böyle bir şey oldu. Semih Şahin’in istifasından sonra da başka bir belediye başkanı göreve geldi. Burada bazı yanlış devam ediyor. Biz siyasette nezaket ve zarafet olsun dediğimiz hiçbirinin yüzüne bakamayacağımız kelimeler kullanmıyoruz.  Belediye Başkanlığını kazandığımız takdirde belediyedeki durumu ve sıkıntıyı daha net bir şekilde göreceğiz. Şu anda herkes bir şeyler yapacağını söylüyor ama fotoğrafın ekonomik kısmının farkında değiliz. Belediyenin büyük bir borcunun olduğunu biliyoruz. “

 75 GÜNLÜĞÜNE BELEDİYE BAŞKANLIĞINA GELEN SADIK KAYA, İŞÇİLER YÜZDE YÜZ ZAM YAPTI. BİRÇOK İŞÇİ ALIMI OLDU. BİLECİK PARSEL PARSL SATILMAYA ÇALIŞILDI. AVM BİNASININ SATIŞI DURDURULDU. GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN KİŞİNİN EKİBİ BELEDİYEDE YİNE GÖRE GETİRİLDİ. BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Bu konuda söylenecek çok şey var. Orada bir fikir birliği oluştu. Sanki belediyeyi zarar ettirmek için gibi, öç almak için gibi…Bana göre doğru bir şey olmadı.

“75 GÜNLÜĞÜNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPACAĞIM DİYE BU YAPILMAZ” 

75 günlüğüne Belediye Başkanlığıyapacağım diye bu iş yapılmaz. Biz şöyle düşünürüz; kendi malımızdan çok devletin malını muhafaza etmemiz gerekir. Allah bunun hesabını soracak. Belediye Başkanlığı kısa bir süre sonra bitecek, geriye ne kalacak? Hesabı kalacak, biz buna böyle bakıyoruz. Yanlışa yanlış diyoruz. Çok yanlış oldu. İnşallah biz geliriz ve bu yanlışı düzeltiriz."

Kaynak: BETÜL KESİK