Bilecik’in de aralarından bulunduğu 81 ilde “Çengel-5” operasyonu düzenlendi. Kaçak/Sahte Alkollü İçki Ticaretinin engellenmesine yönelik düzenlenen operasyonda 187 Ton Kaçak/Sahte Alkol ile Etil Alkole el kondu. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı üzerinden operasyonun detaylarına dair bilgi verdi. Yerlikaya verdiği bilgilerde şunları aktardı:

“Kaçak/Sahte Alkollü İçki Ticaretinin engellenmesine yönelik 81 İlde eş zamanlı olarak düzenlenen "ÇENGEL-5" Operasyonlarında 220 şahsa adli işlem yapıldı. 187 Ton Kaçak/Sahte Alkol ile Etil Alkole el kondu. 35 Milyon TL’lik vergi kaybı engellendi.  Vatandaşımızın can güvenliği ve sağlığı için alkol kaçakçılarına ve sahte alkol üretimi yapanlara karşı operasyonlarımız artarak devam edecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığımız Koordinesinde; İl Emniyet Müdürlükleri Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlükleri, Antalya İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığının katılımıyla 81 İlde vatandaşlarımızın can güvenliği ve sağlığını tehdit eden aynı zamanda ülkemizin büyük miktarda vergi kaybına uğramasına neden olan yasa dışı faaliyetlerinin sona erdirilmesi amacıyla "Çengel-5” Operasyonları düzenlendi.

Operasyonlarda;  15.000 litre etil alkole,  188.000 litre kaçak/sahte alkollü içkiye,  6.100 şişe kaçak/sahte alkollü içkiye,  1.300 adet boş şişe ve 7.700 adet bandrole,  2.100 adet alkol aroması ve 8.700 adet etikete el konuldu.  12 adet kaçak alkollü içki imalathanesi deşifre edildi. 

Operasyona Gelir İdaresi Başkanlığı taşra birimleri de katıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ortak değerlendirmede 35 Milyon TL’lik vergi kaybının önüne geçildi. Operasyonu gerçekleştiren polislerimizi ve Gelir İdaresi Başkanlığımız çalışanlarını tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Kaçakçıların ve sahteciliğe bulaşanların enselerindeyiz. Bunlara göz açtırmayacağız.” NEVZAT KAPTAN

Editör: Korkmaz Kesik