Bilecik Belediyesi Aralık ayı meclisinde Bilecik Belediyesi ile Ödemiş Belediyesi arasında Kardeş Kent İlişkisi kurulması ve Kardeş Kent protokolü imzalamak üzere Belediye Başkan Vekiline yetki verilmesi konusu görüşüldü.

Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, konu ile ilgili meclis üyelerine bilgi verdi. Ödemiş’in tarihi, coğrafi dokusunun özenle korunduğunu belirtirken kardeş kentler arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti. Başkan Subaşı, “Geçtiğimiz ay bir program dolayısıyla Ödemiş’te bulundum. Ödemiş coğrafi yapısıyla Bilecik’e çok benzeyen bir yer aynı zamanda tarihi ve kültürü olarak çok zengin bir kent. Kentin yapısı, vizyonu çok güzel. Tarihi yapılarını ciddi anlamda korumuşlar. Tarihi Kentler Birliği’nin kuruluş yeri, biz de Tarihi Kentler Birliği’nin bir üyesiyiz. Bizim ziyaretimizin ardından Bilecik’i kardeş kent olması için belediye meclisinde karar almışlar. Bize de bunu uygun görür müsünüz diye sordular. Biz de belediye meclisi gündemine taşıyacağımızı söyledik. Ödemiş Belediyesi’nin kooperatifleri çok güzel şekilde üretim yapıyor. Bizlere de sabun yapımında kullanmamız için zeytinyağı gönderdiler. Kardeş kentlerimizin ilimize verdiği katkıları önemsiyoruz.” dedi. 

Başkan Subaşı’nın belediye meclisini bilgilendirilmesinin ardından Bilecik Belediyesi ile Ödemiş Belediyesi arasında Kardeş Kent İlişkisi kurulması ve Kardeş Kent protokolü imzalamak üzere Belediye Başkan Vekiline yetki verilmesi konusu oylamaya sunuldu. AK Parti ve MHP grubunun çekimser kaldığı oylamada Bilecik Belediyesi ile Ödemiş Belediyesi arasında Kardeş Kent İlişkisi kurulması ve Kardeş Kent protokolü imzalamak üzere Belediye Başkan Vekiline yetki verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.NEVZAT KAPTAN

Editör: Korkmaz Kesik