2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona erdi. Yarıyıl tatiline giren Bilecik’teki 37 bin 49 öğrenci  karne heyecanı yaşadı.

Bilecik Merkez 700. Yıl Ortaokulu’nda düzenlenen karne dağıtım törenine katılan Vali Kemal Kızılkaya, öğrencilere ilk karnelerini verdi. Karnelerini verirken öğrencilerle sohbet eden Vali Kızılkaya, bütün öğrencilere iyi tatiller diledi.

Karne dağıtım töreni öncesi Bilecik’teki Milli Eğitim yatırımları ile ilgili bilgi veren Vali Kızılkaya, “Bizim en büyük hedefimiz; Bilecik’in sahip olduğu kaliteli eğitim imkanları ile tercih sebebi olacak bir il olması.”dedi.

Vali Kızılkaya açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Bunu başarabilecek kapasiteye sahibiz. Gerek fiziki şartlar açısından gerek insan kaynakları açısından Bilecik sahip olduğu kaliteli eğitim imkanları ile tercih sebebi olacak bir il olması bizime n büyük hedefimiz. Bilerek her alanda gelişiyor. Sanayide tarımda diğer alanlarda da eğitimde buna yönelik hazırlıklarımız devam ediyor.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İLİMİZDE 11 TANE MİLLİ EĞİTİM KURUMUNU DA İLİMİZE KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ”

Bu açıdan çok da çalışkan bir Milli Eğitim Bakanımız var burayı son ziyaretinde isteklerimizi hedeflerimizi anlattığımızsa kendisini güçlü bir şekilde yanımızda hissettik. 500 milyon TL tutarında bir paket açarak bize yardımcı oldu. Önümüzdeki günlerde ilimizde 11 tane Milli Eğitim kurumunu da ilimize kazandırmış olacağız. Ülkemizde özellikle son dönemde gerek okul öncesi eğitimde mesleki eğitim güçlendirilmesinde ciddi işlerin yapıldığını, 2022 2023 hedefi olarak da somutlaştırıldığını gördük ve çok büyük bir memnuniyet duyduk.

“KÖY YAŞAM MERKEZLERİMİZİN ÇOK GÜZEL ÖRNEKLERİ VAR”

Sene başında bütün öğrenciler masalarının üzerinde kitaplarını buldu bu çok kıymetli bir çalışma ve uzun zamandır devam ediyor. Bu sene bir de buna 100 milyon yardımcı kaynak kitabı da ilave ettik. Bu yıl geçen senelerden farklı köy yaşam merkezleri çalışmaları var. Eskiden taşımalı eğitim vesilesiyle kullanımına ara verdiğimiz köy okullarına biz köy yaşam merkezi adı altında kullanılmayan tüm köy okullarını dönüştürmeye başladık. Bunun da ilimizde güzel örnekleri var.

FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN EK DERS İMKANI

 Eğitimde fırsat eşitliğinin arttırılması çok kıymetli. Çocuklarımızın ilave ek dersleri alması özellikle zorlanılan derslerden matematik ve yabancı dil derslerinde ek dersler konusunda yoğun bir çalışma oldu. 15 tatilde de BİLSEM’lerde ek kurslarla bunlar devam edecek” dedi.

YEMEKLER ÜCRETSİZ

Bilecik Milli Eğitim Müdürü Sami Akyol da okul pansiyonlarında verilen yemeklerin artık tüm öğrenciler için ücretisiz geçerli olacağını ifade etti. Müdür Akyol, “Yemek çıkan okullarımızdan diğer çocuklarımız da istifade etmek isterse ücretsiz olarak yiyebilecek artık. Merkezde anaokulları da dahil yaklaşık 1800 öğrenciye ücretsiz yemek vereceğiz.”

YARIYIL TATİLİ 3 ŞUBAT CUMA GÜNÜ SONA ERECEK

Yarıyıl tatili 3 Şubat Cuma günü sona erecek. Öğrenciler 6 Şubat'ta tekrar sıralarına oturacak.