Yapay zeka Türkiye'de yer alan 81 ili yeniden isimlendirdi.

Gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün yeni ve şaşırtıcı şeyler sunan yapay zeka teknolojisi bu kez de Türkiye'deki illeri yeniden isimlendirdi.

Yapay zeka kullanımı kültürel değerler üzerinden gittikçe daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Son olarak ise yapay zekadan Türkiye'deki şehirlerin isimlerinin yeniden adlandırılması istendi. Buna göre yapay zeka, Türkiye'deki şehirlerin meşhur olduğu unsurlar üzerinden yeni isimler geliştirdi.

Yapay zekanın Bilecik’e verdiği isim ise “Ferahçe” oldu. Ferahçe’nin anlamını araştıran birçok kişi ise sonuçsuz kaldı. Bu tabirin tarihi ya da coğrafi bir anlamı olup olmadığı ise merak konusu oldu.

Ankara'nın adı Atatürk olurken, İzmir'in ise adı yardım eden ve gök mavisi anlamlarına gelen Azura oldu. Yapay zeka İstanbul için ise İstarmoni adını uygun görürken, Çanakkale'nin adı Troya, Manisa'nın adı Akhisarlılar, Adana'nın adı Mersin Civarı, Muğla'nın adı Marmaris, Uşak'ın adı Melodiye, Şanlıurfa'nın adı Şanver, Afyonkarahisar'ın ismini Terapetya, Aydın'ın adı Afrodisyas, Gaziantep'in adı Güneşşehir, Antalya'nın ise yeni adı Turkuaz oldu. EMİNE TÜRKSOY

Editör: Korkmaz Kesik