“ŞEHİR BUNLARI NOT ALMIŞTIR”
Belediye Meclisi’nde yapılan seçim ile CHP yönetiminin değişmesi, AK Parti ile MHP ve İYİ Parti’nin içerisinde olduğu ittifak oyunları olarak yorumlanan olay, Bilecik ve ülke gündeminde yankı bulmuştu. 
Bu olayın AK Parti’ye zarar verip vermediği sorumuzu yanıtlayan Yaman, “Ben yeni bir adayım burada. Öncelikle şunu söyleyeyim, önceki dönem Belediye Başkanı Semih Bey istifa ettiğinde seçim olması çok normal. O bir süreç, bu bir demokratik seçimdir. Şu veya bu şekilde kamuoyuna yansımış olabilir. Bunun siyasi etik noktasını vatandaş değerlendirecektir. Bu konuda doğru diyenler de var, farklı düşüncede olanlar da var. Dönemin Belediye Başkanı istifa ettikten sonra demokrasinin gereği olarak bir seçim yapılmıştır. Neden istifa etmiştir, bu başka bir şey ama şehir bunları not almıştır. Doğru ya da yanlış, şehir hafızasına almıştır bunu, sahada bana bununla ilgili bir eleştiri de gelmedi” dedi.

K E S İ L M İ Ş

“İSTİKRARSIZLIK BİZE ASLA YARAR GETİRMEZ”
Bilecik Belediyesi’nde son 5 yılda 4 Belediye Başkanı değişti. Bu başkanların kadroları da Belediye’de çalışıyor. Son gelen Başkan Sadık Kaya’nın da çok sayıda personel aldığı da iddialar arasında. Birçok personel alımına karşın Belediye’de işlerin aksadığına dair vatandaşların şikayetlerini değerlendiren Mustafa Yaman, “Arkadaşlar öncelikle bir rahat olsun, Belediye’de çalışacağım, görev yapacağım, hizmet edeceğim diyen arkadaşlarla biz yol yürümeye devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Yanlış bir şey olmayacak, öyle bir şey de sebebiyet verme durumunda desinler ki Yaman Başkan bize söz verdi biz de buradayız.
Çalışma arkadaşları ile ilgili bakıldığında Bilecik'te üzücü bir nokta daha var. Burada müteahhitlerle biraraya geldik, burada sürekli birilerinin yer değiştirmesinden dolayı ruhsat alamadığını söyleyen bazı müteahhitler, Yenişehir’e ev yaptıklarını söylüyorlar. Bu açık acı, istikrarsızlık bize asla yarar getirmez. Biz çalıştığımız Belediye’de başladığımız arkadaşlarla devam ettik. Bunların bazıları bizim görüşümüzde değildi ama arkadaşları bulunduğu yerlerden daha iyi yerlerde devam ettirerek emekli ettik. Sonraki hayatlarında da biz yardımcı olduk. Memlekette herkes bilir, Başkanım biz 2008'de sana oy vermeyeceğiz dediler, eyvallah dedik. Daha sonra arkadaşlarla görüştük, 2 dönem bizim fanımız oldular. Bu kadar güzel işler yaptık burada da.
Belediye’ye kimin hangi dönemde girmiş olduğu beni hiç bağlamıyor, bu konuda hiç endişeli değilim."


“BELEDİYE’DE İŞ YÜRÜMEMESİNİN SEBEBİ…”
"Belediye’de iş yürümeme meselesinin sebebi 5 senede 4 Belediye Başkanı’nın değişmesi. Birçok arkadaş değişti, müteahhit arkadaş öyle diyor, 6 ayda bir ruhsat alınamayan şehir haline gelmiş.
Belediye’de fazla işçi olmasının suçu işçiler değildir. Burada işçinin suçu yok, çalışan bununla ilgili itham edilemez. Bunlar yönetenlerle ilgili bir durum farklı çalışma alanları yaratılıp, bu arkadaşlar çok faydalı işler yapabilir, çok da huzurlu olurlar” dedi.


“ÖNCEKİ AK PARTİ DÖNEMİNDE İYİ VEYA KÖTÜ YAPILANLAR VARDI AMA İSTİKRARSIZLIK YOKTU” 
Belediye’de işlerin yürümediğine dair sıkıntıların 5 yıllık dönem öncesi Selim Yağcı döneminde de varolduğuna yönelik eleştirilere de cevap veren Yaman, “Selim Yağcı Bey üç dönem yaptı bu işi. Selim Bey'den sonra gelen arkadaşların değişikliği ile ilgili bu sorun gündemde. Kendi dönemimizi savunduğumdan bahsetmiyorum, yanlış anlaşılma olmasın. Selim Bey’in döneminde üç dönem bu işi yapan arkadaşları biliyoruz. İmarda kim var, basında kim var, çevrede kim var bunları biliyorduk. Bilecik halkı beni yanlış anlamasın, o dönemin avukatlığını yapacağım falan demiyorum… Bir istikrar vardı ama son 5 senede istikrarsızlık oluştu. Müteahhit arkadaşlarla görüştüğümüzde Belediye’ye evrakı verdik Başkanım 6 ay önce olan arkadaşın yerinde başkası vardı diyorlar. Sonra bir kişi daha değişiyor, şehir böyle yönetilmez. Bu da şehirde yaşayan insanlarda veya şehir için bir şeyler yapmak isteyen müteahhit arkadaşlarımızda güvensizlik yaratıyor.
5 senede 4 Belediye Başkanı adayı görme gibi bir talihsizliğimiz oldu. Türkiye rekoru kırdık, bir daha bu rekor kırılmaz. Keşke Bilecik’te böyle bir rekorumuz olmasaydı. Adalet ve Kalkınma döneminde artısı ile, eksisi ile yapılan işler oldu ama hiçbir zaman istikrarsızlık olmadı."


“BELEDİYE’YE KARŞI GÜVENSİZLİK VAR”
"Belediye için şu anda ciddi bir güvensizlik var, gelen de ekibi ile gelmiş. Biz geldiğimiz zaman, bu köylüymüş, bu yerdeymiş memleketten gelmiş falan bunlara bakmayacağız, bunlar bizim işimiz değil. Bilecik için dertlenecek arkadaşlar kimse bu şekilde belirleyip yolumuza bakacağız. Bu konuda çalışanlarımız rahat olsun çok zevkli bir dönem bekliyor onları…” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Korkmaz KESİK