Türkiye Okul Sporları Faaliyetleri kapsamında 2022-2023 sezonunda düzenlenen Okul Sporları Voleybol Genç-A (kız-erkek) Yarı Final Müsabakaları, Bilecik'te gerçekleştirildi.

Kız takımları, İstasyon Çok Amaçlı Spor Salonu'nda, erkek takımları ise Bozüyük Spor Salonu'nda maçlarını oynadı. Bu turnuvada, toplam 154 sporcu 8 farklı ilin takımıyla mücadele etti.

Erkekler ve kızlar kategorilerinde çekişmeli müsabakaların gerçekleştiği turnuvada, kendi gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar Türkiye Birinciliği yükselme maçlarında mücadele etti. Kızlar kategorisinde lider olarak A grubunu tamamlayan Balıkesir Özel Ayvalık Uğur Anadolu Lisesi ile ikinci olan Özel İzmir Mavişehir Okyanus Lisesi arasında başlayan final serisi, Balıkesir Özel Ayvalık Uğur Anadolu Lisesi'nin 3-2'lik skorla galibiyetiyle sonuçlandı. Böylece Balıkesir Özel Ayvalık Uğur Anadolu Lisesi Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandı.

 Kızlar kategorisinde diğer Türkiye Finalleri bileti ise İstanbul Özel Acıbadem Bilim ve Doğa Anadolu Lisesi'nin, Özel Bursa Büyük Anadolu Lisesi'ni 3-0 mağlup etmesiyle elde etti.

Erkekler kategorisindeki ilk final maçında, Bursa takımları karşı karşıya geldi. Bursa İnegöl Spor Lisesi, Bursa Ali Osman Sönmez Spor Lisesi'ni 3-0'lık skorla geçerek final biletini aldı. Günün ikinci maçında ise Özel İzmir Mavişehir Okyanus Lisesi, İstanbul Halide Edip Adıvar Anadolu Lisesi'ni 3-0 mağlup ederek Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandı.

Final biletini alan okullar, 07-11 Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek olan Türkiye Birinciliği müsabakalarında kupa için mücadele edecekler. KIYMET TUNCA

Editör: BETÜL KESİK