Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odasına üye veterinerler tarafından 27 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk koyuldu. 
Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odasına üye veterinerler tarafından 27 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Atatürk Anıtı’na çelenk bırakan Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Şube Başkanı Erdinç Yuva, yaptığı açıklamada, veteriner hekimlerin yaşadığı sorunları ve taleplerini dile getirdi. Yuva, veteriner hekimlerin sağlık çalışanı olduğunun altını çizerken veteriner hekimlere olan şiddetin her geçen gün arttığını vurguladı.

D S C 2480

Yuva, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Veteriner Hekim; 5 yıllık aldığı eğitimler sonucunda hayvanların üreme, beslenme, hastalık ve yaralanma süreçlerine müdahale eden, koruyucu hekimlik uygulamalarıyla hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyen, hayvanlardan insanlara bulaşan, yüzlerce hastalığın önlenmesi için, insan sağlığını da hizmet eden BİR TIP MENSUBUDUR.
Yani SAĞLIK ÇALIŞANIDIR…  

Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin aldığı kararla , her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü ''Dünya Veteriner Hekimler Günü'' olarak kutlanmaktadır. 

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün (OIE) 2024 yılında belirlediği tema; “ VETERİNER HEKİMLER TEMEL SAĞLIK ÇALIŞANLARIDIR.” 

Veteriner Hekimlerin görevinin sadece hayvanları tedavi etmek olarak anlaşılmaması gerekmektedir. Veteriner hekimler; hayvan sağlığının ve aynı zamanda insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesi, hayvan ıslahı ve gıda güvenliğinin sağlanması, küresel açlığın azaltılması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, covid aşısı üretiminde olduğu gibi tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanında yaptıkları çalışmalarla, insanlığa büyük katkılar sağlamaktadır.

D S C 2495

Ayrıca; Veteriner Hekimler, Dünyanın bir çok ülkesinde yaşanan, ülkemizi de etkileyen COVİD-19 pandemisinde de gövdelerini siper ederek, insanlarımızın sağlığı için Malzeme Tedariki, Testler, Araştırmalar, Virüs Sürveyansı ve Aşı Yönetimi gibi konularda çalışmışlar yapmışlardır. 
2021 yılında ekibiyle COVİD-19'a karşı TURKOVAC aşısını geliştiren Veteriner Hekim Prof. Dr. Aykut ÖZDARENDELİ'ye sizlerin huzurunda tekraren teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Biz Veteriner Hekimler halk sağlığının korunması için var gücümüzle çalışırken, maalesef Veteriner Hekimlere yönelik yapılan şiddet fiili her geçen gün giderek artmaktadır. 
Nitekim 25 Nisan 2022 tarihinde, tam da Dünya Veteriner Hekimler Günü’nden birkaç gün önce, Yozgat/Sorgun’da, mezbahanedeki eti, “halk sağlığı için risklidir, tüketilemez” kararı veren meslektaşımız Veteriner Hekim Volkan Lale maalesef öldürülmüştür.
Halk sağlığı adına özveri ile çalışan Veteriner Hekimlerimize artan, şiddetin önlenebilmesi için, Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına dahil edilmek istediğimizi buradan duyurmak istiyoruz.

D S C 2504

ŞİMDİ SİZLERE VETERİNER HEKİMLİK MESLEĞİMİZDE YAŞANAN SORUN ve TALEPLERİMİZİN BAZILARINI SIRALAMAK İSTİYORUM …

- Halk sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre sağlığı için ön saflarda görev yapan veteriner hekimlerin sağlık hizmetleri sınıfında olmasına rağmen doktor ve diş hekimlerine sunulan bazı özlük haklarından muaf tutulmasının ciddi mağduriyetler yarattığı görülmektedir. Kamu çalışanı Veteriner Hekimi, diğer sağlık meslek gruplarından maalesef ki  % 30 daha az maaş almakta ve emekli olduğunda ise, bu oran % 40 a kadar düşmektedir. 
- E-Reçete uygulamasının daha işlevsel bir şekilde düzenlemeler yapılmasını talep eden veteriner hekimlerimizin, özellikle ITS VE ATS sistemlerindeki hataları yüzünden, ödemek zorunda oldukları yüksek ceza miktarlarında, kademeli ceza sistemine geçilmesi konusunda acil çalışmalar başlatılmalıdır.
- Diğer sağlık meslek grubu intörn öğrencilerine aylık olarak ödenen asgari ücret ödemesinin, Veteriner Fakültesi İntörn öğrencilerimize de ödenmesini talep etmekteyiz.
- Veteriner Sağlık çalışanları olarak gece gündüz zorlu koşullarda çalışırken uğradığımız şiddetlerin önüne geçilebilmesi amacıyla Sağlıkta şiddet yasasına acilen dahil edilmemiz gerektiğini tekraren belirtmek isteriz. 
- Kamu dışında çalışan Veteriner Hekimlerimize yeşil pasaport hakkınında verilmesi bizlerin en büyük istek ve arzusudur.
- Veteriner hekimlerin kesilen fiili hizmet zammının tekrar verilmesi konusunda çalışmalar hızlı bir şekilde başlatılmalıdır .

Ve son olarak 

- Tarım Bakanlığının Veteriner hekimlerin istihdam alanlarının genişletilmesi amacıyla meslektaşlarımızın atanmasında kadro sayılarını artırmasını talep ediyoruz.

Bizler, dünyanın en saygın, ömür boyu yüksek ahlak ve sorumluluk gerektiren Veteriner Hekimliği mesleğinin üyeleriyiz. Şahsi çıkar ve siyasi amaç gözetmeksizin ülkemizin çıkarları doğrultusunda hayvansal üretim, hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenliği, veteriner halk sağlığı ve çevre sağlığı konularında büyük bir azimle çalışacak, mesleğimizi birlik ve beraberlik içerisinde en ileri noktalara taşıyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve  Milli Şairimiz Veteriner Hekim Mehmet Akif ERSOY olmak üzere ahirete intikal eden tüm meslektaşlarımızıda buradan rahmet ve minnetle anıyoruz.

Halk Sağlığı, Gıda Güvenliği ve Hayvan Sağlığının temini için 7/24 esasıyla çalışan, sessiz canlıların sesi olan, memleketi ve milleti için hizmet veren, tüm meslektaşlarımın 27 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü Kutluyor, daha güzel yarınlarda buluşmak ümidiyle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Kaynak: Emine TÜRKSOY