1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinliklerde farklı illerde istenmeyen olaylar yaşanırken, Bilecik Eski Valisi ve mevcut İzmir Valisi Süleyman Elban’ın başarılı koordinasyonu ile İzmir’de tam bir bayram havası yaşandı.

1 MAYIS’TA OLAY ÇIKMAYAN TEK İL İZMİR

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde 78 ilde 210 etkinlik düzenlendiğini ve polise saldırıda bulunan 226 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.İzin verilmeyen alanlarda gösteri yapan, uyarıları dinlemeyen ve polisimize saldıran İstanbul’da 217, Tunceli’de 4, Kahramanmaraş’ta 3 ve Aydın’da 2 olmak üzere toplam 226 şahıs gözaltına alındı.

Özellikle büyükşehirlerde yapılan 1 Mayıs kutlamaları dolayısıyla farklı illerde olaylar yaşanırken, İzmir'de ise 1 Mayıs, binlerce işçi ve emekçinin katılımıyla barış ve sükunet içerisinde kutlandı. Mitingde, emek sömürüsüne karşı mücadele kararlılığı vurgulanarak, talepler sıralandı. Basmane, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, liman ve Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmak üzere anlaşan gruplar, 4 koldan yürüyüş yaptı. Alanda Moğollar isimli grup sahne alırken tüm işçiler dans edip şarkılar söyledi. Polisin hiçbir müdahalede bulunmadığı kutlamalar olaysız bir şekilde tamamlanırken tüm işçiler 1 Mayıs’ı diledikleri şekilde kutlarken, 1 Mayıs’ın yüksek katılımla kutlanan iller arasında olay çıkmayan tek il İzmir oldu.

VALİ ELBAN, ASAYİŞ VE DÜZEN ÖRNEĞİ GÖSTERDİ

Bilecik Eski Valisi, mevcut İzmir Valisi Süleyman Elban’ın öncülüğünde başarılı bir yönetimin göstergesi olarak görülen tablo, ulusal basında da geniş yankı buldu. Bilecik’te görev yaptığı süre içerisinde de başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiren Vali Elban, İzmir gibi bir metropolde asayiş ve düzenin nasıl sağlanabildiğini de bayram gibi kutlanan 1 Mayıs’ta göstermiş oldu.

Kaynak: CAFER ELMAS