Vali Şefik Aygöl, Bilecik’e ait güvenlik ve asayiş verilerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Nisan ayında gerçekleştirilen güvenlik ve asayiş faaliyetleri hakkında bilgiler veren Vali Aygöl, “Toplumun huzurunu bozan tüm unsurların karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bilecik’te Nisan ayı içerisinde asayiş, narkotik, kaçakçılık, göçmen kaçakçılığına ilişkin yapılan operasyonlar ve çalışmalar hakkında detaylar aktaran Vali Aygöl, yaz aylarının yaklaşmasından dolayı orman yangınlarına ilişkin de uyarılarda bulundu. Vali Aygöl, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“BİLECİK’TE ZEHİR TACİRİ BARINDIRMAYACAĞIZ”

Bilecik’te yapılan asayiş uygulamaları kapsamında; 41.666 şahıs kontrol edilmiş, 56 aranan şahıs yakalanmıştır. 195 işyeri ve umuma açık işletme kontrol edilmiş, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. 121 okul, 87 metruk bina, 135 park bahçe kontrol edilmiştir.

Nisan ayı içerisinde 641 olay meydana gelmiş, 369 şüpheli yakalanmış 15 şüpheli gözaltına alınmıştır; 74 şüpheli yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir.  38 dolandırıcılık ve hırsızlık olayı meydana gelmiştir. Toplumun huzurunu bozan tüm unsurların karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz.

Narkotik suçlarına karşı yapılan çalışmalar kapsamında; 24 operasyon gerçekleştirilmiş, 39 şüpheli şahsa yasal işlem yapılmış, 2 şüpheli şahıs tutuklanarak Bilecik M Tipi Kapalı Cezaevine teslim edilmiştir. Ayrıca narkotik suçlarından aranması bulunan 4 şahıs yakalanmış tamamı tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Bilecik’te zehir taciri barındırmayacağız.

Kaçakçılık suçlarına karşı yapılan çalışmalar kapsamında; 5 operasyon icra edilmiş, toplam 6 şüpheli şahıs yakalanmıştır ve satışı yasak pek çok tütün ve tütün mamulü ürün ele geçirilmiştir. Yasadışı faaliyette bulunan her türlü suçluya göz açtırmayacağız.

Göçmen kaçakçılığına karşı yapılan çalışmalar kapsamında; kontroller sırasında tespit edilen 4 yabancı şahıs sınır dışı edilmiştir.

Trafik kontrolleri kapsamında; 484 ayrı noktada 2100 adet trafik uygulaması icra edilmiştir. 41.595 motorlu araç kontrol edilmiş, 10.730 sürücüye toplam 193.517 TL idari para cezası uygulanmış, 664 araç trafikten men edilmiştir. 162 ehliyetsiz sürücü, 44 alkollü araç kullanan sürücü ve 5.650 hız limitine uymayan sürücü tespit edilmiştir. Trafik terörünü bitirmek için kontrollerimize devam edeceğiz.

BİLECİK SEÇİMİ OLAYSIZ ATLATAN ÜÇ İLDEN BİRİ

Bilindiği üzere 31 Mart’ta yerel seçimleri gerçekleştirdik. Emniyet, jandarma ve adli makamlarımız tüm imkanlarını seferber ederek büyük bir başarı elde ederek; Bilecik’i ülkemizde seçimi olaysız atlatan üç ilden biri yaptılar. Tüm kamuoyunun huzurunda hepsini yürekten kutluyorum. Demokrasinin yegane temeli olan seçimler bazen toplumlarda gerginliklere sebep olabiliyor. Fakat Bilecik bu konuda büyük bir erdeme sahip olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

“SPORA VE SPORCUYA YAKIŞMAYAN BAZI HADİSELER YAŞADIK”

Her ne kadar seçimleri huzur içinde atlattığımız için övünüyorsak spor müsabakalarında yaşanan olaylar karşısında da bir o kadar üzülüyoruz. Spora ve sporcuya yakışmayan bazı hadiseler yaşadık. Centilmenlik ruhuna yakışmayan bu yaklaşımlar Bilecik’i doğrudan etkileyen olumsuzluklar meydana getirdi. Bizler seçimlerde gösterilen saygı ve sevginin sahaya ve tribüne de yansımasını istiyoruz. Bilecik Valiliği olarak her zaman sporu ve sporcuyu her dalda maddi ve manevi olarak destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz. Ancak sporun ve vatandaşımızın huzurunu bozan kişilerin de karşısında olduğumuzu çok yakındaki operasyonlarımızı da vatandaşlarımıza duyuracağız.

“ATEŞLİ PİKNİK YAPMAYALIM, ANIZ YAKMAYALIM”

Bir diğer gündemimizde malumunuz artık yaz ayları başlamak üzere. Bölgemizde geçtiğimiz yaz ayında pek çok orman yangını meydana geldi. Sık ormanlara sahip bir coğrafyamız var. Bu durum her ne kadar eşsiz bir doğal güzelliği sunsa da diğer yandan orman yangınlarında mücadeleyi zorlaştırıyor. Vatandaşlarımızdan ısrarla talebimiz, orman yangınları konusunda duyarlı olmalarıdır. Ormanlık alanlarda ateşli piknik yapmayalım, anız yakmayalım ve çevremizi koruyalım. Gelecek nesillere aktaracağımız en güzel miraslardan bir tanesi de doğal güzelliklerimiz olduğunu unutmayalım.

“BAŞARIYI SABOTE ETMEK İSTEYEN PEK ÇOK UNSUR TÜREYEBİLİR”

Biraz da bacasız sanayi olarak adlandırdığımız turizm sektörüne değinmek istiyorum. Ülkemiz son yıllarda yaptığı girişimlerle dünyada en çok turist alan dördüncü ülkesi konumuna yükseldi. Bilecik’te bu pastadan her geçen gün daha fazla pay alarak büyümeye devam ediyor. Bu noktaya gelmek ve noktayı korumak bizler için çok önemli. Ülkemizin bu başarısını sabote etmek isteyen pek çok unsur türeyebilir. Bu sebeple başta basın mensuplarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın bu konuda hassas olmalarını istiyoruz. Ülkemiz doğasıyla, turizmiyle, tarihiyle ve kültürüyle korumak tüm vatandaşlarımızın görevidir. Devletimizde bu uğurda mesai mefhumu gözetmeksizin milletimizin emrindedir. Buradan bir kez daha tüm vatandaşlarımıza hatırlatmak istiyorum 112 acil çağrı merkezimiz her türlü ihbar ve bildiri için 7/24 görevdedir.”

Kaynak: KORKMAZ KESİK