Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gürkan Bozkurt, kadın ve erkeklerde en sık rastlanan kanser türlerinden birisi olan Kolorektal kanserler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kolorektal kanserler ile ilgili bilgiler aktaran Bozkurt, Kolorektal kanserlerin semptomları ve belirtileri hakkında bilgilendirici açıklamalarda bulundu. 
Bozkurt, diğer kanser türlerinde olduğu gibi Kolorektal kanserlerde de erken teşhisin önemine dikkat çekti. “Yüksek riskli hasta gruplarında ise 45 yaşından önce taramalara başlanmalıdır.” diyen Bozkurt, şu bilgileri aktardı:

Kolorektal Kanserler
“Kolorektal kanserler erkeklerde de kadınlarda da 3. sırada en sık görülen kanser türü. Kansere bağlı ölümlerde de 3. Sırada yer almakta. Kolorektal kanserlerin %90’dan fazlası poliplerden meydana gelmektedir. 
Bu polipler nelerdir? 
Polipler barsak lümeninin içerisinden köken alan anormal büyümeler, anormal uzantılar. 
Kolorektal kanserlerin risk faktörleri nelerdir? 
Kolorektal kanserlerin değiştirilebilir ve değiştirilemez olmak üzere risk faktörleri mevcuttur. Bunlar değiştirebileceğimiz yani bizim elimizde olan risk faktörleri alkol, sigara, kırmızı etten işlenmiş gıdalardan fazla tüketmek, zengin diyet, karbonatların fazla tüketilmesi, obezite, fiziksel aktivite azlığı sayılabilir.  Değiştirilemez faktörler de mevcut. Bunları ileri yaş, inflamatuar barsak hastalıkları.
Bunlar neler?
Ülseratif kolit, crohn gibi yada ailesel yada kalıtsal kanser sendromları sayılabilir risk faktörlerinden. 
Kolorektal kanserlerin semptomları ve belirtileri nelerdir?
Bizim için en önemli semptom ve belirti hastaların, dışkılama alışkanlıklarında ki değişiklikler ve dışkıda kan görülmesi, bağırsağın içeriğinin tam boşalamama hissi, kilo kaybı, karın ağrısı ve demir eksiliği anemisine bağlı olarak hastalarda yorgunluk gibi semptomlar görülebilir. Bu semptomları olan hastaların, erken tanı ve teşhisi çok önemlidir. Diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi kolorektal kanserde de hastalığın prognozunu, gidişatını belirleyen en önemli faktör hastalığın evresi. Bunun içinde çeşitli tarama programlarımız mevcut. 
Tarama programlarında neler yapıyoruz?
Endoskopik yöntemler gaitada gizli kan dediğimiz gaita testleri, ailesel veya tıbbi geçmişinde bir kanser öyküsü olan hastalarda da genetik testler yapıyoruz. 
Bu tarama testlerine ne zaman başlamalıyız? 
45 Yaşından itibaren tarama testlerine başlıyoruz. Yüksek riskli hasta gruplarında ise 45 yaşından önce taramalara başlanmalıdır. Kolorektal kanserlerde de erken teşhis, diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi hayat kurtarır!

Kaynak: Korkmaz KESİK