Göreve geldiğinden bu yana hızlı ve etkili çalışmalara imza atan Vali Şefik Aygöl, Bilecik için verdiği destek sözlerini tutmaya devam ediyor.

Bilecik’te Modern ve Teknik Arıcılık Yolunda Bilecik Projesi kapsamında 1000 Arı Kovanı dağıtımı gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Vali Şefik Aygöl, İl Genel Meclis  Başkanı Ramazan Kurtulmuş, Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar ve üreticiler katıldı. Törende yaşadığı mutluluğu paylaşan Vali Aygöl, “O gün, 1000 kovan sözü vermiştik. Allah’a çok şükür ki rabbim bizleri mahcup etmedi ve bugün 1000 kovanı arıcılarımıza, vatandaşlarımıza ulaştırmanın bahtiyarlığını yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Kovanlarımızın ilaçlamasını da yaparak sağlıklı bir arıcılığı devam ettireceğiz.” dedi.

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Bilecik’te arıcılık yapımına yönelik yaptığı bilgilendirmede, “Bilecik İlimiz 100 rakımlı Sakarya havzasından, rakımı 1788 m olan Camiliyayla köyüne kadar değişik mikroklima iklimine sahiptir. Gerek topografik yapı ve bitki florası zenginliği nedeniyle Bilecik İli ülkemizin arıcılık faaliyetleri bakımından nadide illerindedir. Bitki florası zenginliği, kolay ulaşım ve kısa mesafeler nedeniyle ilimizde 2 veya 3 konaklama yapılıp zengin floradan yararlanabilir ve kaliteli çiçek balı üretmek mümkündür.” dedi.

2018 yılında 165 işletmedeki 11.800 kovandan 88 bin kg bal verimi alındığını belirten Yoldaş, 5 yıl sonra 2023 yılında işletme sayısının 450’ye, kovan sayısının 24 bine, bal veriminin ise 221 bin kiloya çıktığını kaydetti.

Son yıllarda yapılan hibeli kovan dağıtımı ve arı ilacı projeleri ile koloni sayısındaki artış ile bal veriminde artış görüldüğüne dikkat çeken Müdür Yoldaş, “Dağıtılan 1000 kovan projesi ile gelecek yıllarda yapılacak olan boş kovan ve ilaç projeleri ile 2-3 yıl içerisinde ilimiz arılı koloni sayısını 35.000’ne ulaştırılması hedeflenmektedir. İlimizde başlayan 2024 yılı arıcılık sezonunun tüm arıcılarımıza hayırlı ve bol bereketli olmasını diliyorum.” İfadelerine yer verdi.

Kaynak: KORKMAZ KESİK