Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Sözcü Gazetesi’nde çıkan “Rektörlük VIP yemekhane için milyonları gözden çıkardı” haberi sonrası kamuoyu açıklaması yapıldı.

Sözü geçen haberde, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin VIP rektörlük yemekhanesi ve öğrenci yemekhanesinin düzenlemesi için tam 83 milyon 325 bin lira harcanacağı iddia edilmişti.

Yapılan kamuoyu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“ Sözcü Gazetesi’nde 28 Kasım 2022 tarihinde Deniz Ayhan imzasıyla “Rektörlük Vip Yemekhane İçin Milyonları Gözden Çıkardı” başlığıyla yayımlanan ve iyi niyetten tamamen yoksun olan haber hakkında kamuoyunu aydınlatma gereği hasıl olmuştur.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, 19.297 öğrencisi ve 1242 akademik ve idari personeli ile ülkemizin eğitim camiasında önemli bir yere sahiptir. Kampüsümüz içerisinde birbirinden bağımsız yerlerde, yemekhane olarak inşa edilmemiş toplam 1736 m² alanda bulunan yapılar üniversitemizin bu konudaki ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiştir. Rektörlüğümüzce yapılan çalışmalar neticesinde öğrencilerimizin ve personelimizin yemek ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerekli standartlara sahip bir yemekhanenin yapılması gerekli görülmüştür. Yapı İşleri ve Teknik Dairesi Başkanlığımızca hazırlanan yemekhane projesi, 24 Ekim 2022 Pazartesi günü Kamu İhale Kurumu Kamu İhale Mevzuatınca ihale edilmiştir. Yapılacak proje sayesinde 1736 m² olan alan kapasitesi 5887 m² alana çıkartılacaktır. 972 kişi olan mevcut oturum kapasitesi de proje tamamlandığında 1972 kişi oturum kapasitesine çıkarılacaktır. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi de diğer kamu kurumları gibi Sayıştay denetimine tabi bir kamu kurumudur. Kamu kaynaklarının verimli kullanılması ilkesinden hareketle yaptığımız her çalışmada şeffaflık, üniversitemizin ihtiyaçları ve öğrencilerimize daha iyi bir eğitim hizmeti vermek önceliğimizi oluşturmaktadır. Söz konusu haberde geçen ifadeleri art niyetli bulduğumuzu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üniversitemizi daha iyi koşullara taşımak için çalışacağımızı kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğü"