Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından İsrail’in Gazze’de geçtiğimiz Ekim ayından bu yana gerçekleştirdiği saldırılara yönelik kınama bildirisi yayınlandı. Yapılan açıklamada, “Filistin halkına yönelik uygulanan kuşatma uluslararası savaş hukukunu hiçe sayarak soykırıma ve bir milleti topyekûn yok etme hareketine dönüşmüştür.” denildi.

Öte yandan üniversite tarafından yayınlanan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite öğrencilerinin Gazze’ye destek protestolarında maruz kaldığı kötü muamelelere sert tepki verildi. 

“Yapılan eylemlerde öğrencilere şiddet uygulanmasını, öğrencilerin gözaltına alınmalarını temel insan hak ve hürriyetleri ile akademik özgürlüğe vurulmuş bir darbe olarak kabul ediyor ve şiddetle kınıyoruz.” ifadeleriyle öğrencilere gösterilen şiddet kınandı. 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi: “Gazze'de, tüm dünyanın gözleri önünde 6 ayı aşkın süredir masum ve mazlum Filistin halkına yönelik uygulanan kuşatma uluslararası savaş hukukunu hiçe sayarak soykırıma ve bir milleti topyekûn yok etme hareketine dönüşmüştür.

Savaş hukukunda ve hiçbir ahlak yapısında yeri olmayan, bizzat sivillere yönelik yapılan bu vahşette çocuk, yaşlı genç, kadın erkek demeden insanlar katledilmekte; fütursuzca yapılan bombardımanlarda yerleşim yerleri başta olmak üzere hastanelerden üniversitelere varıncaya kadar pek çok mahal yok edilmektedir.

Amerika’da bulunan birçok üniversitede öğrenciler, Gazze'de yapılan katliamın durdurulmasını talep etmekte ve protestolar düzenlemektedir. Yapılan eylemlerde öğrencilere şiddet uygulanmasını, öğrencilerin gözaltına alınmalarını temel insan hak ve hürriyetleri ile akademik özgürlüğe vurulmuş bir darbe olarak kabul ediyor ve şiddetle kınıyoruz.”

Kaynak: BETÜL KESİK