Şeyh Edebali Üniversitesi Osmaneli Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı 2019-2020 eğitim- öğretim yılında ilk kez öğrenci alarak başlayan Aşçılık programı yüzde yüz doluk oranıyla büyük ilgi gördü.

Osmaneli Belediye’si ile yapılan protokol ile Osmaneli’nin tarihi konakları uygulama mutfağı için hazırlandı. Aşçılık programı öğretim elemanları Öğr. Gör. Burak Çıtak, Öğr. Gör. Ebubekir Yılmaz ve Öğr. Gör. Yusuf Çuhadar önderliğinde uygulama derslerine başlayan öğrenciler, Osmanlı mutfağı ve Dünya mutfağından eğitim alırken, Aşçılık Programı nitelikli profesyonel aşçıların yetişmesinde ve Osmaneli’nin Gastronomi Turizminin gelişmesinde önemli rol oynaması hedefleniyor.

Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir basın buluşmasını geçtiğimiz günlerde Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin tarafından BŞEÜ Osmaneli MYO Aşçılık Programı için tahsis edilen ve restorasyonu tamamlanan konakta gerçekleştirmişti.  Rektör Beydemir, “Bu konakta toplantıyı gerçekleştirme sebebimiz Aşçılık Programımıza verdiğimiz değerden dolayıdır. Hem Osmanlı hem de Dünya mutfağını öğrencilerimiz burada öğrenecekler.” İfadelerini kullanarak başladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Öğrencilerimize ders görebilecekleri salonları hazırladık. Burada hem Osmanlı mutfağı hem dünya mutfağı hem de kendi mutfağımızla alakalı yemek örneklerini öğrencilerimiz en güzel şekilde öğreniyorlar.

Aynı zamanda sunumlarını da gerçekleştiriyorlar. Turizme katkısı olması için burada bir uygulama araştırma merkezini kurup gelen yerli yabancı turistlerimize Osmanlı mutfağımızın örneklerini sunmak istiyoruz.”