Bilecik'te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 104. Yılı coşkuyla kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın kutlama etkinlikleri; Cumhuriyet Meydanı'nda çelenk sunma töreni ile başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sami Akyol tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Etkinlikler, İstasyon Spor Salonu’nda devam etti. Burada gerçekleştirilen programa; Vali Şefik Aygöl, Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, İl protokolü, kurum amirleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sami Akyol, açılış konuşması gerçekleştirdi. Akyol konuşmasında, şu ifadelere yer verdi:

“Tarihimizin parlak sayfalarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 104. yıl dönümüne ulaşmış olmanın mutluluğuyla bir kez daha “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nı kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz. Bu çok özel gün, istiklalimize giden yolun başlangıcı, tarihimizin dönüm noktalarından biridir. İstiklal mücadelemizde eşsiz bir kahramanlık destanı yazan milletimizin iradesi sonucu 'Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.' ülküsüyle Meclis'in kurulması, tam bağımsızlık yolunda azim ve kararlılığımızın tüm dünyaya ilanı anlamına gelmiştir.

Geleceğimizin güvencesi, milletimizin en değerli varlığı olan çocuklarımızın güzel bir ortamda yetişmesi, eğitim olanaklarının hep bir adım daha iyiye taşınması temel hedefimizdir. Hz. Ali: 'Çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin.' sözü ile biz eğitimcilere yol göstermiştir. Bizler de bu düstur ile bize emanet edilen çocuklarımızı mutlu bir geleceğe taşımak için mücadele etmekteyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; şan ve şerefle bir asrı geride bırakan Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin ilk başkanı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i, istiklalimizi ve istikbalimizi borçlu olduğumuz bütün kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Bugünü anlamlandıran ve geleceğimizin teminatı olan tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyor, bayramın dünyanın tüm çocuklarına barış ve mutluluk getirmesi temennisiyle “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını” kutluyorum.”

Açılış konuşmasının ardından kutlama programı Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler ile devam etti. Resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında derece giren öğrencilere Vali Şefik Aygöl tarafından hediye takdim edildi. Program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.   

Kaynak: KORKMAZ KESİK