Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Yaşar Tüzün, 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil ve Usulü Hakkındaki Kanun’a göre belediyelere uygulanan gecikme zammı oranlarını meclis gündemine taşıdı.

Zam oranlarının birçok belediyeyi vatandaşı için kamu hizmeti üretemez hale getirdiğini belirten Tüzün, faizlerin alınmaması için kanun teklifi vererek ‘’Belediyelerin bütçeleri vatandaşa kamu hizmeti üretmek içindir faiz ödemek için değildir. İktidarın gözü belediyelerin kasasında. CHP’nin teklifi yasalaşırsa belediyelerin hizmet kalitesi artar.” dedi.

İktidarın Derdi Hizmet Etmek İsteyen Belediyeleri Engellemek

Hazırladığı kanun teklifi ile borç batağında olan birçok belediyenin derdine derman olmayı hedeflediğini kaydeden Tüzün; “bu kanun teklifim genel kurulda kabul edilir ve yasalaşırsa birçok belediyenin kamuya olan borç yükü azalacak ve vatandaşlarına daha iyi kamu hizmeti verebilecek duruma geleceklerdir. Ancak görünen o ki “faiz sebep, enflasyon netice” diyen zihniyet 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden sonra belediyelerin hizmet üretmesini engellemektir” ifadelerini kullandı.

 

Belediye Borçlarından Gecikme Zammı Alınmasın

Tüzün; “Eğer 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil ve Usulü Hakkındaki Kanun’un 51’nci maddesine yer alan gecikme zammı şart ve esasları bölümüne “belediye borçlarında da gecikme zammı alınmaz” ibaresi eklenirse ve aynı ceza mahiyetinde olan amme alacaklarında olduğu gibi gecikme cezası uygulanmaz ise belediyelerimiz nefes alacaktır. Dolayısıyla belediyelerin ödediği faiz kasalarında kalacak ve kamu hizmeti güçleri artacaktır. Onun için AKP İktidarı faize karşı olduğunu göstermek istiyorsa bu kanun teklifini meclis kapanmadan önce genel kurula getirmeli ve vatandaşa hizmetin önünü açmalıdır” çağrısını yaptı.

Kaynak: KORKMAZ KESİK