Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde Türkiye’de bir ilk olan İslam Bahçesi’nin açılışı yapılmasının ardından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunlar: Geleneksel Oyunlar Şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

Şeyh Edebali Üniversitesinin desteklediği “Dinsel Ritüeller ile Şekillenen İslam Bahçe Sanatı ve Anadolu-Türk Kültürü Üzerine Etkileri” başlıklı Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında hazırlanan İslam Bahçesi, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.

Alanın açılışına Vali Şefik Aygöl, Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir, İslam Bahçesi Proje Yürütücüsü Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Parısa Göker ile Proje Araştırmacıları Öğr. Gör. Sultan Ece Altınok Çalışkan ve Arş. Gör. Adive Begül Bulut, il protokolü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunlar Yaşatıldı

İslam Bahçesinin açılışının ardından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Üniversitede “Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunlar: Geleneksel Oyunlar Şenliği” düzenlendi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Raif Zileli’nin yürütücülüğünü yaptığı proje kapsamında Bilecik yöresine ait ortaya çıkarılan geleneksel oyunların oynandığı etkinlikte; Vali Aygöl, Rektör Prof. Dr. Beydemir ve il protokolü tüm oyun parkurlarını ziyaret etti.

Ziyaret ettikleri alanlarda oynanan kiremit devirmece, mokacık, metcik/met, aşıkcık, ayakcak/makak, gıncırdak/cıngırtoz, aba kapmaca, şamuk, göz bağlama, dokuz taş, bulmaca, gelme top, köy göçtü ve misket gibi oyunları öğrencilerimizle birlikte deneyimleyen protokol üyeleri alanda keyifli vakit geçirdi.

Kaynak: KORKMAZ KESİK