Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından düzenlenen 1.Endüstriyel Sürdürülebilirlik ve Yeşil Dönüşüm Çalıştayı başladı.

Türkiye’de ilk olan ve Bilecik ev sahipliğinde yapılan çalıştayın açılışı Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Açılış programında Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Şükrü Beydemir, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ali Murat Sürekli, Şeyh Edebali Üniversitesi  Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Alanyalıoğlu, Bilecik Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı, sanayiciler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

3 gün boyunca devam edecek olan çalıştayda yeşil dönüşüm çalışmaları, üniversite ve sanayi iş birliği konuları gündeme taşınacak.

REKTÖR BEYDEMİR, “SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK UZMANI” YETİŞTİREN İLK VE TEK ÜNİVERSİTEYİZ”

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, çalıştayda yaptığı konuşmada, küresel ısınma ve iklim değişikliği tehditine karşı yapılan çalıştayın önemine dikkat çekti.

Rektör Beydemir, “Sözlerime, dünyadaki doğal kaynakların büyük bir hızla tükenmeye başladığı; küresel ısınma, iklim değişikliği, kuraklık gibi tehlikelerin geleceğimizi tehdit ettiği bu dönemde, böylesi önemli bir çalıştayın üniversitemiz ev sahipliğinde yapılmasından duyduğum memnuniyeti ifade ederek başlamak istiyorum. 

Bilindiği üzere Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, sanayicilerimizin döngüsel ekonomi temelli yeşil dönüşüm geçişlerine destek sağlamak amacıyla 2022 yılında “Endüstriyel Sürdürülebilirlik Disiplinlerarası Yüksek Lisans Programı”nı açarak sektörlerin ihtiyaç duyduğu “Sürdürülebilirlik Uzmanı” yetiştiren ilk ve tek üniversite olmuştur.

Ülkemizde sanayimizin yeşil dönüşüm yolculuğunun daha hızlı gerçekleştirilmesi amacıyla farklı sektörlerde faaliyet gösteren saygın kuruluşların yaptıkları faaliyetleri paylaşarak bu yolculukta zorlandıkları alanların da konuşulacağı bir platforma ihtiyaç olduğunu tespit ettik.  Açtığımız bu program kapsamında yapacağımız “1. Endüstriyel Sürdürülebilirlik ve Yeşil Dönüşüm Çalıştayı”nda farklı sektörlerden ve sektörünün öncüleri olan firmaların sürdürülebilirlik uygulamalarının bir arada sunulduğu ve işletmelerin sürdürülebilirlik stratejilerini geliştirmelerine katkı sağladığı aynı zamanda gençlerimizin bu alanda bilgi birikimlerini artırarak profesyonel Sürdürülebilirlik Uzmanları ile doğrudan görüşme sağlayabilmeleri amaçlanmıştır. Çalıştayımızın amacına uygun olarak verimli ve başarılı geçeceğine inanıyorum." dedi.

Konuşmaların ardından çalıştaya destek veren Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin ve Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin'e teşekkür plaketi verildi. KORKMAZ KESİK