Söğüt’te 2008 yılında kurulması planlanan ve büyük proje olarak adlandırılan Türk Ata Üniversitesi için yeniden çalışmalar başladı.

Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever, Türk Ata Üniversitesi imar planlarının askıya çıkarıldığını duyurarak, “Türk Ata Üniversitesi’ne start verildi” dedi. Üniversite’nin yapılacağı alanda bulunan arazilerin tapularının çıkarılarak Yüksek Öğretim Kurumu’na gönderileceği öğrenildi.

Dönemin Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu tarafından başlatılan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin desteklediği ve hatta vakıf kurularak vatandaşların arsalarının kamulaştırıldığı Türk Ata Üniversitesi için 15 yıl sonra tekrar adım atıldı.

PROJE YILLARDIR ATIL DURUMDAYDI

Üniversite’nin 250 dönüm arazi üzerinde 8 binadan oluşan bir külliye yapılarak 3 ayrı bölümden oluşacağı açıklanmıştı. 2008 yılında konu ile ilgili açıklama yapan dönemin Belediye Başkanı Aydoğdu, “bu topraklarda kurulacak Türk Ata Üniversitesi ile ilmi anlamda yükselecek olan bilim meşalesi yine Türk-İslam alemine ve dünyaya ışık tutmaya devam edecektir” demişti. Ancak, Aydoğdu döneminde çalışmalar askıya alınmış ve proje yıllardır atıl durumda kalmıştı.

BAHÇELİ’DEN ÖZEL TALİMAT

Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de talimatıyla Türk Ata Üniversitesi’nin hayata geçirilmesi için yoğun bir çalışma sürecine girdi.  

Bu süreçte MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi de sık sık ziyaret eden Belediye Başkanı Sever, “Türk Ata Üniversitesi imar planları askıya çıkmıştır. İnşallah yakın zamanda hayallerimiz gerçekleşecektir” ifadeleriyle proje için yeniden çalışmaların başlatıldığını duyurdu.

İMAR PLANI ASKIYA ÇIKTI

Söğüt Belediyesi tarafından proje ile ilgili, “Belediye Meclisi’nin 01/08/2023 tarih ve 45 sayılı kararı gereğince, İlçemiz mücavir alanı ve Dereboyu köyü sınırları içerisinde bulunan AND PLANCILIK tarafından TÜRK ATA ÜNİVERSİTESİ yapımı planlanan alanın 1/1000 uygulama imar planı ve 1/5000 ölçekli nazım imar planı 30 gün süre ile 02/08/2023 tarihinden itibaren Belediyemiz ilan panosunda ve Dereboyu Köyü Muhtarlığında askıya çıkmıştır” duyurusu yapıldı.

BAŞKAN SEVER: “ÜNİVERSİTE İÇİN START VERİLDİ”

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever, imar planının askıya çıkmasının ardından, “Türk Ata Üniversitesi’ne start verildi” dedi.

Başkan Sever, açıklamasında; “Türk Ata Üniversitesi’ne start verildi. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Liderim Dr. Devlet Bahçeli Beyefendinin talimatlarıyla; beyninin yarısı olarak ifade ettiği Söğüt ilçemize düşündüğü Türk dünyasını kapsayan Türk Ata Üniversitesi imar planları askıya çıkmıştır. İnşallah yakın zamanda hayallerimiz gerçekleşecektir. İlçemize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

AYDOĞDU YAPAMADI, SEVER YAPABİLECEK Mİ?

2008 yılında kurulması planlanan Türk Ata Üniversitesi için 15 yıldır bir sonuç alınamazken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli talimat vererek üniversitenin çalışmalarının bitirilmesini istedi.

Dönemin Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu tarafından üniversite projesi için sonuç alınamazken şu an görevde bulunan Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever ise çalışmaları hızlandırdı. Üniversitenin yapılacağı arazilerin tapularının birleştirilerek tek tapu haline getirileceği ve çıkarılan tapunun YÖK’e sunulacağı gelen bilgiler arasında.

Bilecik ve Söğüt için önemli bir proje olan Türk Ata Üniversitesi için ‘Halil Aydoğdu başaramadı, İsmet Sever başarabilecek mi?’ sorusu gündeme geldi. KORKMAZ KESİK