Bilecik’te büyük bir coşkuyla kutlanan Turizm Haftası renkli görüntülere de sahne oldu. Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen tören, saygı duruşu istiklal marşının okunmasının ardından Bilecik ve Türkiye turizm tanıtım filminin izletilmesi ile devam etti.

Günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, Bilecik’in tarihi ve doğası ile önemli bir turizm potansiyeli taşıdığına dikkat çekti. Bilecik’te turizmin gelişmesi için kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve Bilecik halkının işbirliği içerisinde olması gerektiğini vurgulayan Bircan, konuşmasında şunları aktardı:

“Zengin kültürel varlıkları, eşsiz doğası, köklü geçmişe sahip kültür ve sanat yapısı ile turizmin her çeşidine imkan sağlayan binlerce yıllık geçmişe ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan kadim şehrimiz Bilecik, tüm bu taşıdığı önemli misyon ile yaşanabilir bir şehir, sağlıklı bir toplum, kültür ve turizm şehri olarak görmekteyiz.

Marmara Bölgesinin incisi, taşı mermer toprağı seramik, yaprağı ipek, dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun beşiği Şeyh Edebali diyarı olan Bilecik, kültür ve inanç turizminin yanı sıra; doğa, sağlık, doğa, ekstrem spor turizmi, gastronomi gibi birçok turizm dalını içerisinde barındırmaktadır. Adete bir yeryüzü cenneti olan Bilecik’imizde turizm bilincini geliştirmek ve farkındalığını arttırmak amacıyla ilimizde ulusal ve uluslararası birçok faaliyet, festival, kültür, sanat, turizm ve spor organizasyonları icra edilmektedir.

Bunlardan birisi de Turizm Haftası içerisinde Bilecik Valili himayesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı Türkiye Motosiklet Federasyonu ve kamu kurumlarımızın destekleriyle Türkiye Enduro ATV Şampiyonası ülkemizin en önemli pistleri haline gelen Endurobil 365 Ekstrempark’ta ilimizde gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda ilimizin tanıtımına önemli katkı sağlayacak olan organizasyonun gerçekleştirilmesinde büyük emekleri olan Valimiz Şefik Aygöl başta olmak üzere tüm paydaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.  Bizler de bu denli kültürel mirasa sahip olan ilimizin tanıtımını en iyi şekilde yapmak için çalışmaktayız. Bu noktada ilimizin turizmde hak ettiği seviyeye gelebilmesi için kamu kurumlarımıza, esnaflarımıza, sivil toplum kuruluşlarımızdan tüm halkımıza ayrı ayrı görevler düşmektedir. Tüm halkımıza ilimizde gelecek misafirlerimiz için gösterecekleri misafirperverlikleri için şimdiden teşekkür ediyoruz.”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan’ın konuşmasının ardından program, şiirlerin okunması, halk oyunları ekibinin gösterisi, canlı müzik ve mezuniyet töreni ile devam etti.

Bilecik’te eğitim gören ve turizm elçisi olan ülkelerin öğrencileri, “Bir başkadır benim memleketim” şarkısını davetliler ile birlikte söyledi. Program, sergilerin gezilmesi ile sona erdi.

Kaynak: KORKMAZ KESİK