Tüketici Hakları Derneği Bozüyük Şube Başkanı Hayrettin Sabırlı, temel gereksinimlerden tüketim vergilerinin kaldırılması gerektiğini belirtti.

Sabırlı, konuyla ilgili açıklamasında, “Ülkemizde mal ve hizmet satışlarında yüksek oranda tüketim vergisi alınması tüketicilerin belini bükmüştür. Seçim öncesinde çıkartılan vergi barışı(!) vergi afları ile şirketler korunurken tüketicilere daha fazla vergi yükü bindirilmiştir.

Tüketicilerin temel gereksinimlerini karşıladıkları mal ve hizmetlerden KDV, ÖTV alma uygulamasından vaz geçilmelidir. Konutlarda kullanılan elektrikten, Kadın hijyen ürünlerinden çocuk bezlerinden, hayvan mamalarından, sağlık ve temel ihtiyaçlar üzerinden alınan yüksek miktardaki ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır.

TÜKETİCİLERİN TEMEL İHTİYAÇLARINDAKİ TÜKETİM VERGİLERİ KALDIRILMALIDIR

Yetkililere seslenmek istiyoruz. Her ekonomik krizde tüketicilerin cebine uzanan adaletsiz vergi sisteminizden vaz geçin. Bütçe açığını kapatmak için sürekli dolaylı vergileri artırmak yerine, kamu harcamalarında tasarrufa gidin, israf edilen kaynakların verimli kullanılmasını sağlayın.

İŞÇİLER, MEMURLAR ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ TÜKETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZLE BİRLEŞTİRELİM

Değerli Tüketiciler, zam öncesi benzin istasyonlarında kuyruklar oluşturmak yerine, zamları sorgulayıp itiraz etmeli, tüketimden gelen gücümüzü kullanmalıyız.

Ekonomik koşulların zorlaştığı günümüzde, bir başka tüketici sorunu ise tüketicilerin satın aldıkları mal ve hizmetlerde kredi kartı kullanması ve kredi kart borcunu da yine kredi karından karşılamak zorun da kalmalarıdır. Bunu fırsat bilen bazı satıcı ve sağlayıcılar kredi kartından ödeme yapmak isteyen tüketicilerden “Hizmet bedeli,” “kredi kart komisyon “gibi değişik ad altında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu hiçe sayarak ek ücretler almaktadır.

İşçi, memur sendikalarına ve DKÖ örgütlerine çağrımızdır

Tüketici haklarını hiçe sayan işletmelere karşı mücadelede birleşelim. İşçi sendikaları, memur sendikaları ve Demokratik Kitle Örgütleri, üretimden gelen gücünüzü tüketimden gelen gücümüzle birleştirelim. İşsizler, yoksullar, emekliler ve ücretli çalışanlar üzerindeki haksız vergi yükünü ve kar hırsına boğulmuş satıcıların ve sağlayıcıların zamlarını durdurmak için güçlerimizi birleştirelim.” İfadelerine yer verdi. EMİNE TÜRKSOY

Editör: BETÜL KESİK