Türk Mühendisler Derneği İl Temsilcileri "Türkiye Yüzyılında Mühendisler: Sorunlar ve Çözüm Önerileri" çalıştayında bir araya geldi.

Türk Mühendisler Derneği tarafından Ankara’da "Türkiye Yüzyılında Mühendisler: Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konulu çalıştay yapıldı. Mühendislerin sorunlarının konuşulduğu çalıştaya Bilecik’ten ise TMD Bilecik İl Temsilcisi Öğr. Gör. Gökhan Poyraz katıldı. TMD Genel Başkanı Yaşar Yekebağcı’nın başkanlığında 64 İl temsilcisi ile istişare toplantısında bir araya geldi.

Çalıştaya Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurul Üyesi Dr. Osman Coşkun, MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Demirci, Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ahmet Kırmızı, Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz, Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, OSTİM Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Kıvrak ve Akgün Teknoloji Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Atalay, TMD Erzurum İl Temsilcisi Doç. Dr. Ahmet Atalay ve TMD Erzurum İl temsilciliği yönetim kurulu üyesi Ziraat Mühendisi Muzaffer Kara katıldı.

Çalıştayda, mühendislik mesleğinin hak ettiği itibarı geri kazanması, kamu ve özel sektörde çalışan mühendislerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, mesleki olarak karşılaştıkları hukuki problemleri için kapsamlı tartışmalar ve çözüm önerileri sunuldu.

Kamu mühendislerinin haklarının iyileştirilmesi, teknik sorumluluk tazminatı, ek gösterge artışı, deneyime dayalı ödüllendirme, üniversitelerde kontenjanların azaltılması ile özel sektördeki mühendislerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve yeşil pasaport verilmesi gibi konular ele alındı.

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY