Bilecik Yenipazar Su Uçtu Şelalesi Eskişehir Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonunca Doğal Sit olarak tescil edildi.

Bilecik’in doğal alanlarının korunması için önemli olan gelişmeyi sosyal medya hesabından duyuran Vali Şefik Aygöl, “Bilecik Yenipazar Su Uçtu Şelalesi Eskişehir Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonunca Doğal Sit olarak tescil edilmiştir. Hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.

YENİPAZAR SU UÇTU ŞELALESİ

875 m rakımda bulunan şelale, yaklaşık 30 m yükseklikten düşen suyuyla oldukça etkileyici bir manzara oluşturmaktadır. Küçük bir havuzda toplanan bu soğuk mu soğuk suya girmeyi denerseniz iki kere düşünmenizde yarar var. Şelaleyi çevreleyen yeşillikler ve akan suyun sesi size son derece mutlu ve huzurlu kılacaktır. Suuçtu Şelalesi, uzun saatler vakit geçirebileceğiniz nadir bir vaha olarak görülmeye değerdir.

Yol Tarifi: Yenipazar, Bilecik’in en uzak ilçesi olup uzaklığı 81 km’dir. Yenipazar ilçe merkezinden güney istikametinde bulunan Aşağıçaylı-Yukarıçaylı köylerine doğru gidildiğinde, Yukarıçaylı Köyü’nü geçtikten 2 km sonra sol tarafta Suuçtu Şelalesi’ni görebilirsiniz. 

DOĞAL SİT ALANI NEDİR?

Jeolojik devirlerle, tarih öncesi ve tarihi devirlere ait olup, ender bulunmaları veya özellikleri ve güzellikleri bakımından korunması gerekli yer üstünde, yer altında veya su altında bulunan korunması gerekli alanlardır.

Kaynak: GAMZE ELMAS