Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Ocak ayı boyunca yapılan faaliyetler şu şekilde aktarıldı:

Tdp0120241
Muhtar Ziyaretleri
İlimizde sorumluluk bölgemizde bulunan Mahalle Muhtarlıkları (15) kez ziyaret edilerek, mahallede bulunan riskli alanlar, TDP Hizmetleri ve İletişim Yoluyla Dolandırıcılık konularında bilgilendirme yapılmış, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Tdp0120242
Dernek, Vakıf ve Kurum Ziyaretleri
Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası ve BEBKA ziyaret edilmiştir. Gerçekleştirilen bu ziyaretlerde “Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık,  Genel Güvenlik, TDP Hizmetleri” konuları ve “Önlemini Al” projesi hakkında bilgilendirme yapılarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.
İşyeri/ Esnaf/Banka ziyareti: İlimiz merkezinde bulunan  92 işyeri ziyaret edilerek,  165 vatandaşa yönelik “Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık, Hırsızlık” konularında bilgilendirme yapılarak 155 broşür dağıtılarak güvenlik danışmanlık hizmeti verilmiştir.

Tdp0120243
Umuma Açık Alan Bilgilendirme Faaliyetleri
İlimiz merkezinde bulunan eski otogar içerisinde, kıraathanelerde, çay bahçelerinde,  pazar alanında bulunan esnaf ve vatandaşlarımıza yönelik 14 umuma açık yer ziyaret edilerek 302 vatandaşa “TDP Hizmetleri, Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık, Hırsızlık, KADES, Genel Güvenlik” konularında bilgilendirme yapılmış, 315 broşür dağıtılmıştır.

Tdp0120244
Vatandaşa Yönelik Bilgilendirme Faaliyetleri
TDP faaliyetleri kapsamında; 41 Vatandaşa Yönelik Toplantı düzenlenerek  1444 vatandaşa “TDP Hizmetleri, Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık, Hırsızlık, KADES, Genel Güvenlik, ” konularında bilgilendirme yapılarak 76 broşür dağıtılmıştır.
İşyerlerinde/fabrikalarda iş kazaları olayları hakkında iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından da destek alınarak çalışanların çalıştıkları işyerlerinde bilgilendirilmesi, fabrikalarda alınabilecek önlemler ve iş güvenliği hakkında bilinçlendirilmesi, “keşke demeden önce” gerekli önlemlerin alınarak iş kazalarının azaltılması ve farkındalık oluşturmak amacıyla uygulanan “Önlemini Al” projesi ile il merkezi,  Söğüt, Osmaneli ve Pazaryeri ilçelerinde 14 fabrikada 24 işyeri tesisi ziyaret edilerek 51 toplantı seansı düzenlenerek 2266 işçi vatandaşımıza ulaşılmıştır.
“Kanmayın, Dolandırıcılık Mağduru Olmayın”  projesi kapsamında yapılan çalışmalarda il merkezinde 8076 kişiye ulaşılarak bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması yapılmıştır.
“Büyük Kalplere Minik Dokunuşlar” projesi kapsamında ilçeler dâhil olmak üzere; İlkokul ve anaokulu toplamda 17 okulda (48) toplantı seansı düzenlenerek 2574 öğrenciye, polislik mesleğinin tanıtılması, polise güven duygusunun artırılması, güvenli internet, okul ve çevresinde tanımadığı kişilere yönelik nasıl davranılacağı, 112 ihbar hattı kullanımı konularında bilgi verilerek; çocuklarımızdan trafikte anne-babalarını, yakınlarını “araç ile seyir halinde cep telefonu ile görüşmeme, emniyet kemeri kullanma, trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirme-makas atmama” konularında uyarmaları istenmiştir.

Tdp0120245
Dolandırıcılık olaylarıyla ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturabilmek ve bilinçlendirme yapılması için hazırlanan soru cevap röportajı ve teaser metinleri yerel radyoda yayınlanması için gerekli görüşmeler yapılmıştır. 
İlimizde suç oluşmadan önlenmesi, vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi, devletimizin şefkatli yüzünü göstermek, suç ile mücadelede toplumun ve kurumların desteğini almak, kurumlar arası koordinasyonu sağlamak, “Suç ile Mücadelede Güvenlik Konseptinin Oluşmasında Bilinçli Toplum Güvenli Yaşam” sloganıyla alanda çalışmalarımız, temaslarımız ve mücadelemiz kesintisiz devam edecektir.”

Kaynak: Nevzat KAPTAN