Bilecik Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce 01 Mart 2024-31 Mart 2024 tarihleri arasında yapılan faaliyetler açıklandı.

Halkı bilgilendirme amacıyla yoğun bir çalışma sergileyen ekiplerin bir aylık mesaisi şu şekilde açıklandı:

“Muhtar Ziyaretleri

İlimizde sorumluluk bölgemizde bulunan Mahalle Muhtarlıkları (12) kez ziyaret edilerek, mahallede bulunan riskli alanlar, TDP Hizmetleri ve İletişim Yoluyla Dolandırıcılık konularında bilgilendirme yapılmış, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.
Dernek, Vakıf ve Kurum Ziyaretleri: Kent Konseyi, Yeşilay, Muhtarlar Derneği Engelsizim Yaşam ve Yardımlaşma Dayanışma Derneği ziyaret edilerek  “Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık,  Genel Güvenlik, TDP Hizmetleri”  ve KADES uygulaması konularıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlenerek bilinçlendirme çalışması yapılmıştır.   
İşyeri/ Esnaf/Banka ziyareti

İlimiz merkezinde bulunan  (62) işyeri ziyaret edilerek,  (148) vatandaşa yönelik “Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık, Hırsızlık” konularında bilgilendirme yapılarak (135) broşür dağıtılarak güvenlik danışmanlık hizmeti verilmiştir.
Umuma Açık Alan Bilgilendirme Faaliyetleri

 İlimiz merkezinde bulunan Atatürk Parkı ve çevireside, kıraathanelerde, çay bahçelerinde,  pazar alanında bulunan esnaf ve vatandaşlarımıza yönelik (13) umuma açık yer ziyaret edilerek (1306) vatandaşa “TDP Hizmetleri, Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık, Hırsızlık, KADES, Genel Güvenlik ve UYUMA Uygulaması” konularında bilgilendirme yapılmış, (1306) broşür dağıtılmıştır.
Vatandaşa Yönelik Bilgilendirme Faaliyetleri

 TDP faaliyetleri kapsamında;  Vatandaşa/ Esnafa Yönelik (9) Toplantı düzenlenerek  (346) vatandaşa “TDP Hizmetleri, Dolandırıcılık, İletişim Yoluyla Dolandırıcılık, Hırsızlık, KADES, Genel Güvenlik, ” konularında bilgilendirme yapılarak toplamda (346) broşür dağıtılmıştır.
İşyerlerinde/fabrikalarda iş kazaları olayları hakkında iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından da destek alınarak çalışanların çalıştıkları işyerlerinde bilgilendirilmesi, fabrikalarda alınabilecek önlemler ve iş güvenliği hakkında bilinçlendirilmesi, “keşke demeden önce” gerekli önlemlerin alınarak iş kazalarının azaltılması ve farkındalık oluşturmak amacıyla uygulanan “Önlemini Al” projesi ile İl Merkezi,  Söğüt, Osmaneli, Pazaryeri ve Bozüyük ilçelerinde Mart ayı içerisinde 8 fabrikada 8 işyeri tesisi ziyaret edilerek 14 toplantı seansı düzenlenerek 740 işçi vatandaşımıza ulaşılmıştır.
“Kanmayın, Dolandırıcılık Mağduru Olmayın”  projesi kapsamında yapılan çalışmalarda İl Merkezinde Şubat ayı içerisinde 19 bilgilendirme toplantısı düzenlenerek 782 kişiye ulaşılarak bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması yapılmıştır.
“Büyük Kalplere Minik Dokunuşlar” projesi kapsamında ilçeler dâhil olmak üzere; Mark ayı içeresinde İlkokul ve anaokulu toplamda (9) okulda (13) toplantı seansı düzenlenerek (1077) öğrenciye, polislik mesleğinin tanıtılması, polise güven duygusunun artırılması, güvenli internet, okul ve çevresinde tanımadığı kişilere yönelik nasıl davranılacağı, 112 ihbar hattı kullanımı konularında bilgi verilerek; çocuklarımızdan trafikte anne-babalarını, yakınlarını “araç ile seyir halinde cep telefonu ile görüşmeme, emniyet kemeri kullanma, trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirme-makas atmama” konularında uyarmaları istenmiştir.
“Polisi Tanımak İstiyorum” projesi kapsamında; 1 lise ziyaret edilerek 3 toplantı seansı düzenlenerek 217 öğrenciye bilgilendirme yapılmıştır.
Sosyal Etkinlik Faaliyetleri

Polis evinde düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programına katılım sağlanmıştır. İl Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet Binası Lokalinde Sayın Valimizin Katılımıyla Emniyet Personeliyle gerçekleştirilen iftar programına katılım sağlanmıştır.18 Mart Çanakkale Zaferi ve şehitleri Anma gününün 109. Yıl dönümünde Cumhuriyet Meydanında ve Şehitlik Mezarlığında gerçekleştirilen programlara katılım sağlanmıştır.
Dolandırıcılık olaylarıyla ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturabilmek ve bilinçlendirme yapılması için hazırlanan soru cevap röportajı ve teaser metinleri yerel radyoda yayınlanması için gerekli görüşmeler yapılmıştır. 
İlimizde suç oluşmadan önlenmesi, vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi, devletimizin şefkatli yüzünü göstermek, suç ile mücadelede toplumun ve kurumların desteğini almak, kurumlar arası koordinasyonu sağlamak, “Suç ile Mücadelede Güvenlik Konseptinin Oluşmasında Bilinçli Toplum Güvenli Yaşam” sloganıyla alanda çalışmalarımız, temaslarımız ve mücadelemiz kesintisiz devam edecektir.”

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY