Bilecik’teki staj ve çıraklık mağdurları, ‘Büyük İstanbul Buluşması’ mitingine katıldı. Bilecik Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Ayıran, “E-devlet'te görünen ilk işe giriş tarihimizin başlangıç kabul edilmesini istiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin 81 ilinden gelen staj ve çıraklık sigortası mağdurları ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda bir araya geldi. Kartal Meydanı'nda toplanan binlerce kişi ellerinde ‘Staj ve çıraklık mağduriyetine son verilsin’, ‘İlk sigorta girişi başlangıç olsun’ yazılı pankartlarla ‘Adalet istiyoruz’ diye slogan attı.

Bilecik Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Ayıran, mitingde yaptığı konuşmada, “yaşıtlarımızdan daha fazla prim gün sayımız daha fazla çalışma günümüz olmasına rağmen, yaşıtlarımızdan daha geç emekli oluyoruz.” dedi. “E-devlet'te görünen ilk işe giriş tarihimizin başlangıç kabul edilmesini istiyoruz.” diyen Ayıran, konuşmasında şunları aktardı:

“Taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek, Şeyh Edebali Diyarı Ertuğrul Sancağı, Kuruluşun ve Kurtuluşun şehri Bilecik olarak aranızda olmaktan sizlere hitap etmekten mutluluk duyuyorum. Öncelikli teşekkürüm bu sürecin başından bugüne yanımda olan, desteğini esirgemeyen Eşim Azize Ayıran’a huzurlarınızda özellikle teşekkür etmek istiyorum. Kartal’da buluşmamızın anlamına binaen de mezunu olduğum Yakacık Endüstri Meslek Lisesi hocalarımı, mezun olan arkadaşlarıma selamlarımı iletiyorum.

Biz sadece hak olan hakkımızın peşindeyiz. Şeyh Edebali’nin “ İnsanı yaşat ki; Devlet yaşasın “ düsturunu şiar edinmiş siz değerli yöneticilerimiz; Bizler, yaşıtlarımız sokak aralarında oyunlar oynarken sanayilerde, fabrikalarda işyerlerinde staj ve çıraklık adı altında bir fiil işçi olarak küçük yaşlarda çalıştırılan bireyleriz. Bu çalışmamızın başında bizlere verilen kartların arkasında bulunan SGK sicil numarasını ile halen çalışma hayatımıza devam ediyoruz. Bizler yaşıtlarımızdan çok önce çalışma hayatımıza başladığımız halde, ve bizlere bu başlanan çalışma hayatı büyük bir şans olarak lanse edilmesine karşı maalesef ki yaşıtlarımızdan daha fazla prim gün sayımız daha fazla çalışma günümüz olmasına rağmen, yaşıtlarımızdan daha geç emekli oluyoruz. Hak, Hukuk ve Adalet ilkeleri gereği anamızın ak sütü kadar helal olan hakkımızı istiyoruz. Değerli dava arkadaşlarım tek bir talebimiz var. E-devlet'te görünen ilk işe giriş tarihimizin başlangıç kabul edilmesini istiyoruz. Başka hiçbir derdimiz yoktur. Sadece 36 yıllık mağduriyet son bulsun yüzler gülsün istiyoruz. Bugün burada bir arada bizlerle olduğunuz için teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” KORKMAZ KESİK

Editör: Korkmaz Kesik