Her yıl tüm dünyada eş zamanlı gerçekleşen ve motorlu araç kullanımının oluşturduğu iklim krizine dikkat çekmek için düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Bilecik’te renkli görüntülere sahne oldu.

Bilecik Belediyesi ve Bilecik Kent Konseyi desteğiyle düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu adlı etkinlikte bu yıl tüm dünyayı ilgilendiren iklim değişikliği konusuna dikkat çekildi.

Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen ve trafikte bisiklet kullanımına dair mesajların verildiği etkinlik bu yıl da renkli görüntüler eşliğinde gerçekleştirildi.

Belediye binası önünde bir araya gelen kadınlar önce bisikletlerini süslediler, daha sonra şehir merkezinden ilerleyerek, Cumhuriyet meydanına doğru bisiklet sürdüler.

Bisikletin doğa ve çevreye olan katkısı sloganlar eşliğinde duyurulurken, şehir merkezinden geçen bisikletlilere, esnaf ve vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

BİSİKLET TURU DÜNYADA 200’E YAKIN ŞEHİRDE EŞ ZAMANLI YAPILDI

Bilecik Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Koordinatörü Ayşenur Çelik yapılan etkinlikte amaçlarının iklim krizine dur demek olduğunu belirtti.

Bilecik’teki bütün kadın, erkek ve çocuklarla bisiklet turu yaptıklarını aktaran Çelik, şunları söyledi:

‘’Süslü Kadınlar Bisiklet Turu dünya çapında 200’e yakın şehirde eşzamanlı olarak yapılıyor. Bizim konumuz yaşamda görünür olmak için iklim krizine dur demek için ve ulaşımda bisikletin görünürlüğünü artırmaktır. Etkinlik ile aynı zamanda kadının görünürlüğünü ve toplumdaki temsiliyetini artırmak adına mesajlarımızı iletmektir. Tüm katılanlara çok teşekkür ediyorum.’’ İfadelerini kullandı.

ETKİNLİKTE KAHKAHA YOGASI YAPILDI, KATILIMCILARA ELMA DAĞITILDI

İklim değişikliğine dikkat çeken mesajların olduğu döviz ve pankartları taşıyan kadınlar daha sonra Fizyoterapist Tuğçe Çimen ve Ritim Dans grubu üyeleri eşliğinde kahkaha yogası yaptı. Müzik eşliğinde zumba dansının yapıldığı etkinlikte yaşam egzersizlerinin önemi anlatıldı.

Katılımcılara ayva lokumu ile elmanın ikram edildiği etkinlik, katılımcıların  hatıra fotoğrafları çektirmesiyle son buldu.  EMİNE TÜRKSOY

Editör: Korkmaz Kesik