Saadet Partisi Genel Merkez Görevlisi Av. Salih Berber, Bilecik İl Başkanı Ethem Ersöz ve Bozüyük İlçe Başkanı Necip Meral;  İsrail’in Filistin’e karşı uyguladığı katliam nedeniyle  İsrailli üst düzey yetkililere karşı suç duyurusunda bulundular.

Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda;  Gazze sınırları içerisinde ve dışında Filistinli masum insanların, çocukların ve kadınların insanlık dışı saldırılar, bombalamalar ve uluslararası hukuka aykırı tam abluka ile ölümlerine neden olan, Gazze şehri başta olmak üzere Filistin halkına yönelik SOYKIRIM suçu işleyen, İnsan haklarını tüm dünyanın gözü önünde çiğneyerek Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü kapsamında İnsanlığa Karşı Suçları, Savaş Suçlarını ve Saldırı Suçlarını işleyen şüpheliler hakkında gerekli tahkikatın ve işlemlerin yapılarak dava açılması ve cezalandırılmaları talep edildi.

Suç duyurusu sonrası açıklama yapan Saadet Partisi Genel Merkez Görevlisi Av. Salih Berber, Filistin’deki masum insanların ve hatta  hayvanların İsrail tarafından kadar hiçbir sınır ve denge gözetilmeden katledilmesi sonrası böyle bir karar aldıklarını belirtti.

Berber, yaptığı açıklamada, “Şu an tüm illerimizde çok detaylı şekilde hazırlanmış dilekçemizle bu katliamı yapan başta İsrail Başbakanı olmak üzere ilgili yetkililer  hakkında suç duyurusunda bulunduk. Uluslararası sözleşmelere ve bizim ceza kanunumuza göre soykırım suçları ülkemizde de soruşturulabiliyor.  Kime karşı, nerede yapılırsa yapılsın ,kim yaparsa yapsın bunları soruşturma, yargılama hakkı uluslararası kanunlara ve  ülkemizdeki kanunlara  girmiştir. Biz bu süreci ülkemizde tüm vicdanlı insanlar adına başlattık. Umut ediyoruz ki bu soruşturma gerçekleşsin, bu insanlığa karşı işlenen soykırım suçları cezasız kalmasın.”dedi. BETÜL KESİK