CHP Belediye Meclis Üyesi Melek Mızrak Subaşı, Bilecik Belediyesi’nde gerçekleştirilen rüşvet operasyonunda yargılanan isimlerin belediye göreve getirilmesini ve Belediye Başkanı Sadık Kaya’nın göreve geldikten sonra belediyeye kaç personel alındığını sordu.  

Bilecik Belediye Meclisi’nin Şubat ayı ikinci toplantısının sonunda gündem dışı söz isteyen CHP Belediye Meclis Üyesi Melek Mızrak Subaşı, Belediye Başkanı Sadık Kaya’ya sorular yöneltti. Subaşı, Semih Şahin’in belediye başkanlığı döneminde Bilecik Belediyesi’nde gerçekleştirilen rüşvet operasyonu sonrasında yargılanan isimlerin tekrar belediyede görev almasını hatırlatarak, “Yapılan atamalarda rüşvet dosyasında sanık ya da şüpheli olan kaç bürokrat var?” sorusunu yöneltti.  

Gazetemizin de gündeme getirdiği Bilecik Belediye Başkanı Sadık Kaya’nın göreve başladıktan sonra Bilecik Belediyesi’ne alınan personel sayısını da soran Subaşı, “Son iki haftada kaç kişiyi işe aldınız?” dedi. Subaşı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

“GELİŞ AMACINIZ ESKI DOSYALARI KAPATMAK VE AKLAMAK MIDIR?” 

Bilecik Belediyesi’nde 2022 yılında yapılan bir soruşturmada kayıp demirbaşlar olduğu hakkında incelemeler yapılmış ve soruşturma sonunda demirbaşlar bulunamayıp sorumlu personel hakkında idari işlem yapılmış ve konu yargıya intikal ettirilmiştir. Ben görevden ayrıldıktan sonra personel dilekçe vermiş 1,5 yıldır ortada olmayan ve mahkemesi süren demirbaşlar ne hikmetse bulunmuştur. Kayıp demirbaşlar hangi depoda bulundu? Malzemeyi bulan personel ve tutanağı nerede? Yargıya intikal etmiş olan kayıp demirbaşlar bulunduğunda kolluk birimlerine haber verilip, tutanak imzalandı mı? Demirbaşların bulunduğu deponun kamera kayıtları bulunma esnasında ve öncesinde incelendi mi? Demirbaşların kullanıp kullanılmadığına dair bilirkişi raporu istendi mi? Yargıyı yanıltma suçtur, dosyanın bu şekilde kapanması suçtur. Geliş amacınız eski dosyaları kapatmak ve aklamak mıdır?  

“YAPILAN ALGI OLUŞTURMAK” 

Bilecik Belediyesi 2022 Sayıştay Denetimi ve meclis denetim komisyonu tarafından denetlenmiş, raporlar meclise sunulmuştur. 2023 yılı Ağustos ayından Eylül ayından başlamak üzere yaklaşık 6 hafta mülkiye müfettişi tarafından denetlenmiş ve rapor meclise sunulmuştur. Bu yıl Sayıştay denetimimiz sağlıklı geçmiş, 2023 yılı için tespit edilen ve tarafımıza bildirilen kamu zararı yoktur. Yine 2023 yılı için meclis denetim komisyonu çalışmalarına başlamış ve çalışmalarına devam etmektedir. Bunca denetim yapılmışken, ortada hiçbir şey yokken benim 1,5 yıllık görevimi özel olarak incelemek üzere bakanlığa yazı yazılmış mülkiye müfettişi istenildiği öğrenilmiştir. Elinizde somut bir şey varsa bunun belediye teftiş müdürlüğünü devreye sokmak ve Cumhuriyet Başsavcılığına bildirmektir.  Bakanlık, sizin kamuoyu oluşturmanız, ‘bak müfettiş geldi’ demek için kullanacağınız bir merci değildir. Buradan Bilecik kamuoyuna sesleniyorum, yapılan şey tamamen algı oluşturmak, kamuoyunun seçimini yanlış yönlendirmektir. Müfettiş gelsin, denetimini yapsın alnımız ak ve başımız dik. Ama burada amacın farklı olduğunu da söylemek istiyorum.  

YARGILANAN KAÇ KİŞİNİN ATAMASI YAPILDI? 

Yapılan atamalarda rüşvet dosyasında sanık ya da şüpheli olan kaç bürokrat var? Son iki haftada kaç kişiyi işe aldınız? Benim bu konuda duyduğum bir liste var. En çok dikkatimi çeken özel Kalem Müdürü küçük kızı ya da yeğenidir. Burada takdir kamuoyunundur.” 

KAYA, CEVAP VERMEDİ 

Subaşı’nın sorularına herhangi bir cevap vermeyen Bilecik Belediye Başkanı Sadık Kaya, önümüzdeki meclis toplantısında yazılı olarak cevap vereceğini söyledi.  

“7 PERSONEL ALINDI” 

İnsan Kaynaklarından Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özbek, Bilecik Belediye Başkanı Sadık Kaya’nın görev almasından bugüne kadar 7 personelin belediyede işe alındığını söyledi.  

Kaynak: KORKMAZ KESİK