CHP Bilecik Belediye Başkan Adayı Melek Mızrak Subaşı, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen belediye başkanlığı seçimlerine ilişkin KRT’ye konuştu. Belediye Meclisinde gerçekleşen belediye başkanlığı seçiminde AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin ittifak yaparak İYİ Parti’den istifa ederek bağımsız aday olan Mustafa Sadık Kaya’yı desteklemesine ilişkin konuşan Subaşı, “'Bilecik İttifakı' tesadüf değil, vatandaşa hizmetten men edilmeye çalışıldık.” dedi.

CHP Bilecik Belediye Başkan Adayı Melek Mızrak Subaşı, KRT TV İstihbarat Müdürü Cem Özkeskin’e gündeme dair görüşlerini aktardı. Subaşı, röportajında geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen belediye başkanlığı seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Belediye Meclisindeki seçimlere ilişkin, “Gelinen bu süreçte yaşanan tüm bunların bir tesadüf olmadığı apaçık ortadadır. Mecliste ittifak olarak bulunan ve sayısal olarak İYİ Parti’den fazla olan 10 kişilik iki parti grubunun 3 kişilik bir parti grubunun lehinde çekilmesinin izahı nedir? Rüşvet ve yolsuzluktan yargılanan Semih Şahin’in istifası, AK Parti ve MHP gruplarının İYİ Parti’den istifa eden adayı desteklemesi ile her şeyden önce vatandaşlarımıza hizmet etmekten men edilmeye çalışıldığımız ve Bilecik halkının cezalandırılmaya çalışıldığı bu süreci yine vatandaşlarımızla iç içe olarak ve birlikte yürüyerek atlatacağımıza yürekten inanıyorum.” İfadelerini kullandı.

CHP Bilecik Belediye Başkan Adayı Melek Mızrak Subaşı’nın KRT TV İstihbarat Müdürü Cem Özkeskin ile gerçekleştirdiği röportaj şu şekilde:

Bilecik'te İYİ Parti'nin diğer partilerle ittifak yaparak 31 Mart'tan önce CHP'ye Bilecik'i kaybettirmesini nasıl yorumluyorsunuz? Böyle bir hamleyi bekliyor muydunuz?

Öncelikle bu süreç ile ilgili hassasiyet gösterdiğiniz ve söz hakkı tanıdığınız için başta şehrim, partim ve şahsım adına sizlere teşekkür etmek istiyorum.

Adaylığımın belirleneceği Parti Meclisi toplantısının hemen bir gün öncesinde, rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla görevinden uzaklaştırılan ve partimizden ihraç edilen Semih Şahin istifa etmiştir. Semih Şahin istifa gerekçesi olarak da organik bir bağı kalmayan Cumhuriyet Halk Partisi'nde ön seçim olmamasını öne sürmüştür. Görevden uzaklaştırılan Semih Şahin’in istifasının ardından İYİ Parti'li bir meclis üyesi aynı zamanda yapılan seçime kadar başkanlık görevini de yürüten Meclis 1. Başkanvekili partisinden istifa ederek bağımsız bir şekilde meclis olağan üstü seçimlerinde aday olmuştur. Aynı şekilde AK Parti’nin de bir aday göstermesiyle birlikte seçimler başlamış ve ilk iki turda CHP adayı olarak şahsım 11 oy, AK Parti adayı MHP oylarıyla birlikte 10 oy ve İYİ Parti’den istifa eden Bağımsız adayın oyları da İYİ Partili ve bir başka bağımsız adayın oylarıyla 4 oy olarak çıkmıştır. İlk 2 tur böyle devam ettikten sonra AK Parti adayı gerekçe göstermeden seçimden çekilmiş İYİ Parti’den istifa eden bağımsız adaya MHP ile birlikte blok oy çıkartarak eksiksiz bir şekilde oy atmışlardır.

Gelinen bu süreçte yaşanan tüm bunların bir tesadüf olmadığı apaçık ortadadır. Mecliste ittifak olarak bulunan ve sayısal olarak İYİ Parti’den fazla olan 10 kişilik iki parti grubunun 3 kişilik bir parti grubunun lehinde çekilmesinin izahı nedir? Yaklaşık 2.5 ay sonra yerel seçimde yarışacak AK Parti’nin mecliste yarıştan çekilmesi ve mecliste bir duruş sergileyememesini ise AK Parti’ye gönül vermiş sevgili Bilecikli vatandaşlarımızın vicdanlarına havale ediyorum. Sizleri o mecliste temsil eden meclis üyeleri orada haklarınızı ve duruşunuzu savunmak yerine yarıştan çekilme kararı alıp kendilerinden azınlık bir adaya seçimi kazandırmak için el kaldırabiliyorlarsa önümüzdeki yerel seçimlerde sizlerden istedikleri oyun güvencesini sizlere nasıl verecekler? Sizlerden istedikleri oyu yarın bir başka partinin faydası için kullanmayacaklarına sizleri nasıl inandırabilecekler?

Bakın burada çok önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Benim görevde kaldığım süre boyunca Bilecik’te hiçbir vatandaşımızı birbirinden ayırmadık. Hangi siyasi görüşte olursa olsun, memleketi neresi olursa olsun her zaman tüm vatandaşlarımıza eşit ve adil davranmaya özen gösterdik. Yukarda bahsettiğimiz süreçte de bizler vatandaşlarımıza yönelik bir açıklama yapmadık. Bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partili, İYİ Partili, AK Partili, Milliyetçi Hareket Partili veya hangi partili olursa olsun her zaman uyumlu bir şekilde çalıştık ve her bir vatandaşımıza eşit yaklaşmaya özen gösterdik. Bundan sonra da önce bu 2.5 aylık süreç ve ardından göreve başlayacağımız 5 yıllık süreçte de tüm vatandaşlarımızla uyumlu çalışacak, hep birlikte oluşturduğumuz ortak akılla şehrimizi yönetmeye devam edeceğiz. Nasıl dün İYİ Partili, AK Partili, Milliyetçi Hareket Partili vatandaşlarımızla konu Bilecik olunca aynı çizgide yürüyüp şehrimize hizmet etmek için onlarla yan yana durduysam yarın da aynı şekilde hareket edeceğiz.

Rüşvet ve yolsuzluktan yargılanan Semih Şahin’in istifası, AK Parti ve MHP gruplarının İYİ Parti’den istifa eden adayı desteklemesi ile her şeyden önce vatandaşlarımıza hizmet etmekten men edilmeye çalışıldığımız ve Bilecik halkının cezalandırılmaya çalışıldığı bu süreci yine vatandaşlarımızla iç içe olarak ve birlikte yürüyerek atlatacağımıza yürekten inanıyorum. Halkın iradesini mecliste temsil etmesi gerekirken halkın iradesini kendi siyasi emellerine alet edenleri de yine Bilecik halkımızın yüce vicdanına bırakıyorum.

Başkan vekilliğiyle başkanlık arasında bir fark var mı sizce? Rüşvet operasyonunda sonra başkan vekili olmak size daha ağır bir sorumluluk yükledi mi?

Belediye başkanlığı ve belediye başkan vekilliği arasında yetki ve sorumluluk bakımından herhangi bir fark bulunmuyor. İkisininde görev, yetki ve sorumlulukları aynı. Rüşvet operasyonu sonrası göreve talip olduğumuzda açıkçası bu sürecin yorucu ve zorlu geçeceğini biliyordum. Çünkü gerçekten işleyiş ve diğer açılardan büyük bir enkaz devraldık. Ancak Bilecik halkımızın hak ettiği hizmet ve çalışmaları alabilmesi için ekibimizle gerçekten insanüstü bir çaba sarf ettik. Vaktimizin kısıtlı olması, az zamana daha fazla proje ve hizmet sığdırabilmek, halkımıza daha çok dokunabilmek ve yanlarında olabilmek için kendi hayatlarımızdan feda ettik. Ve bunu yaparken de her birimiz gönüllü ve istekliydik. Hala da öyleyiz. Bu süreçte ve önümüzdeki dönem göreve geldiğimizde de aynı motivasyon ve şevkle Bilecik için çalışmaya, o tatlı yorgunluğu hissetmeye ve şehrimizi daha da ileriye taşımaya devam edeceğiz.

Game Of Thrones'taki Daenerys Targaryen'e benzetilmenize dair "Winter is coming" demiştiniz. Hem siyasi hem de ekonomik olarak Türkiye'de kış şimdiye kadar nasıl geçti? Bundan sonra nasıl geçecek?

Evet o dönem özellikle gençlerimizin özel ilgisine esprili bir dille karşılık vermek için kullandığımız bir söylemdi. Güzel de oldu. Ülkemizde siyasi ve ekonomik olarak kış çok çetin geçti ve geçmeye de devam ediyor. Malum hayat pahalılığı, enflasyon karşısında ezilen alım gücü ve ekonomik politikaların uygulanmaması nedeniyle vatandaşlarımız kışın ocaklarında yemeklerini kaynatmakta zorlanıyor. Siyaset olarak üretilen suni gündemler, karalama çalışmaları ve iftiralar siyasetin üslubunu bozmaya ve doğrudan ya da dolaylı yoldan da ekonomik parametreleri de etkiliyor. Türk Milleti olarak bu kışları atlatacağımıza ve bahara merhaba diyeceğimize eminim. Her kışın sonu güzel ve mutlu bir bahardır. Nisan ayına uyandığımızda o güzel baharı da tüm vatandaşlarımızla birlikte yan yana karşılayacağız.

Türkiye'deki deprem riskinden ötürü vatandaş diken üstünde. Jeodezi eğitimi almış bir siyasetçi olarak Bilecik'te çevre illerdeki deprem riskine yönelik bir projeniz var mı?

Elbette bu yönde proje ve çalışmalarımız var. Özellikle yaşadığımız o acı depremin hemen ardından başlattığımız yardım kampanyamızda Bilecik tek yürek oldu ve afet bölgesine adeta kendini adadı. Tüm vatandaşlarımız belediyemizle çok güzel bir şekilde koordine olduk ve birlikte olağan üstü bir yardım çalışmasına imza attık. Afetten etkilenen birçok vatandaşımıza dokunduk yanlarında olduğumuzu hissettirdik. Bu çalışmalarımıza paralel olarak halkımızı deprem felaketi konusunda bilinçlendirmek için TMMOB Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Jeoloji Mühendisleri Odası ile ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir protokol imzaladık ve akabinde “Türkiye’nin Deprem Gerçeği ve Bilecik İlinin Depremselliği” konulu bir konferans düzenledik. Şehrimizin yapı stoğunu çıkartmak ve yapılarımızın depreme dayanıklılık raporunu hazırlatmak adına belediyemizde ekip kurduk. Tüm bu çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde bu çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz. Özellikle çocuklarımıza yönelik başlatacağımız deprem felaketine karşı bilinçlendirme ve eğitim programlarımızla depreme karşı farkındalığı küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza vermeye çalışacağız. Şehrimizin olası bir depremde ne şekilde etkilenebileceğine dair hazırlatacağımız simülasyonlarla nokta atışı düzenlemeler ve çalışmalar yapacağız. Şehrimiz ve çevre illerde olmak üzere ilgili kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir ağ kurmak için çalışmalarımızı başlatacağız. Şehrimizin deprem toplanma alanları ile olası afet anlarında öncelikli müdahale gerektiren noktalarına yönelik tatbikat çalışmalarımızı artıracağız.

Adaylık açıklamanız şehit haberleri ile aynı zamana denk geldi. Şarkılı adaylık tanıtımı paylaşımınız tepki çekti. Siz de paylaşımın zamanlamasını bir hata olarak görüyor musunuz?

Öncelikle tekrardan tüm milletimize başsağlığı dilemek istiyorum. Canımız yandı. O kaybettiğimiz kahraman evlatlarımızın evlerine düşen ateşi her bir Türk vatandaşı olarak evimizde hissettik ve hissetmeye devam ediyoruz. Ben de bir anne olarak söylüyorum hiçbir vatan evladımızın acısında gülüp oynayacak ya da mutlu olacak değilim. O annelerin yaşadığı acıyı anlayabilecek durumdayım. Böyle bir durumda bu paylaşımın asla bilinçli yapılmadığını söylemek istiyorum. Önceden planlanan takvimin paylaşımı o saate almasıyla birlikte talihsizce bir durum yaşanmıştır. Asla ve asla kasıtlı bir durum yoktur. Yüreğimize düşen ateşten siyasi çıkarımlar yapmak isteyenlerin bunları hangi amaçla yaptığını gayet iyi görüyoruz. Terörü, terörü destekleyenleri ve terörün her türlüsünü lanetliyorum.

Bilecik'te 31 Mart'tan zaferle çıkarsanız atacağınız ilk adımlar belli mi?

31 Mart 2024 tarihi, değerli Bilecik halkımızın teveccühleriyle bizleri göreve seçeceği bir tarih olacaktır. Şehrimizle birlikte 2 yıla yakın bir süre çok güzel bir iletişim ve uyum yakaladım. Bu uyum ve iletişimi yaklaşan baharla birlikte farklı bir boyuta taşıyacak, güzel çalışmalarımıza hep birlikte devam edeceğiz. Göreve geldiğimizde atacağımız sayılı bir adımımız yok. Atacağımız en büyük adım halkımızın her anında yanında olmaya ve vatandaşlarımıza güzel anlamda dokunmak olacaktır. Atacağımız en büyük adım şehrimizde hiçbir evladımızın yatağına aç girmemesi olacaktır. Atacağımız en büyük adım halkımızın bir kuruşunu dahi israf etmemek, halkımızın emanetini hizmet, proje ve sosyal yardım olarak kuruşu kuruşuna sahibine teslim etmektir. Atacağımız en büyük adım Bilecik’i geleceğe taşımak ve geleceğin modern kentini halkımızla birlikte inşa etmek olacaktır.

Elbette şehrimiz için vizyon projelerimiz de mevcut. Bu adımları da yukarda saydığımız ilkelerimiz çerçevesinde şehrimize kazandıracak ve halkımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. Elimizde çok güzel sosyal yardım, gençlik, yayalaştırma, sosyal tesisler, yeşil alanlar, parklar, altyapı, depremle mücadele projeleri, öncelikle büyükşehirler olmak üzere birçok şehir ve kentle iş birlikleri ve proje ortaklıkları çalışmaları bulunuyor. Bu çalışmalarımızın detaylı lansmanını yakın bir tarihte hem şehrimize hem ülkemize açıklayacağız. Örnek ve vizyon projelerle vatandaşlarımıza adım atmakla kalmayacak kucaklaşmaya ve yan yana yürümeye devam edeceğiz. BETÜL KESİK

Editör: Korkmaz Kesik