Türk Büro Sen Bilecik Şubesi tarafından istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya; Türk Büro Sen Genel Başkanı Türkeş Güney, Genel Başkan Yardımcısı Özkan Ulupınar, Türk Büro-Sen Uşak Şube Başkanı Yasin Bodur, Yalova Şube Başkanı Hacı Ali Kalaycı, MHP Bilecik İl Başkan Yardımcısı Hasan Yıldırım, MHP Merkez İlçe Başkanı Önder Çakır, Türkiye Kamu-Sen Bilecik İl Başkanı Veli Şahan, Türk Sağlık Sen Bilecik Şube Başkanı Ozan Genç ve Türk Büro Sen Bilecik Şubesi üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda ilk olarak Türk Büro Sen Bilecik Şube Başkanı Cüneyt Taşkesen konuşma yaptı.

Taşkesen’in ardından Türk Büro Sen Genel Başkanı Türkeş Güney söz aldı. Güney, konuşmasında şunları aktardı: "32 yıl önce çıktığımız hak mücadelesi seferinde, kutsal kervanımız her gün büyüyerek yoluna devam ediyor. Bugün 100 bine yaklaşan üye sayısı ile millet sevgisinin, vatan sevdasının ve hizmet aşkının adresi; Türkiye Cumhuriyeti’nin vazgeçilmez değerlerinin, yılmaz savunucusu bir Konfederasyonun mensubu olarak, huzurunuzda bulunmanın, gururunu yaşıyorum.

Geçtiğimiz günlerde Irak' in kuzeyinde şehit olan askerlerimizi anarak sözlerime başlamak istiyor, PKK terör örgütünü lanetliyor; "Önce vatan diyen; bayrak inmez, ezan dinmez diyen; şehitler ölmez! Vatan bölünmez! Ülküsü için kendilerini feda eden şehitlerimizin Ruhları şad; mekânları cennet olsun!" diyorum. 32 yıl önce ülkem diyen bir avuç dava adamı ile yola çıkan kutlu kervanımız çok şükür büyüyerek yoluna devam ediyor. 32 yıl önce kutsal yolculuk başladığında "Bu yol çetindi. Bu yolun sonu belli değildi. Ama korkmadılar, çekinmediler. Vefa ve feda idi parolaları... Ahde vefa göstermek ve inandığı değerler uğruna, her şeyini feda edebilmek... Gün oldu aç kalındı; gün oldu çocuklarının rızkı kesilip bu davaya adandı. Sürgün edildiler; tehdit edildiler. Hak aramak için çekilen çileyi de görülen eziyeti de kutsal bildiler ve yollarından dönmediler. Bir fidan diktiler, güzel ülkeme; emekle, sevgiyle, alın teriyle, gözyaşıyla besleyip büyüttüler. Önden gidenlerdi, onlar. Bizlere yolu açanlardı. Bu vesileyle kuruluşundan bugüne kadar, Türk Büro Sen camiası içinde yer almış, önden giden herkese tek tek teşekkür ediyor; Hayatta olmayan tüm dava arkadaşlarıma da Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Onlar, feda ettikleriyle Türk Büro-Sen'i bugünlere taşıyan gönül erleriydi. Bizler de onlardan aldığımız bu emaneti layıkıyla geleceğe taşımak için her türlü mücadeleyi sergileyeceğiz.

Bu mücadelede bağlı olduğumuz tek yer vardır; o da Türk milleti ve onun hassasiyetleridir. Kamu görevlilerimizin hak ve amaç ilerletilmesini temel ve menfaatlerinin korunması edinmekle birlikte; ülkemizin üniter yapısının, devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün korunması noktasında, önemli görevler ifa ettiğimizi düşünüyorum.

Aileleri ile birlikte yaklaşık 25 milyonu ifade eden memurlarımızın önündeki iki yıla ilişkin maaş ve özlük hakları 4688 sayılı yasa gereği sonu tek sayı ile biten yıllarda üye sayısı en fazla olan yetkili sendika ile kamu işvereni dediğimiz hükümetin 1 Ağustos tarihinde başlayan toplu sözleşme süreci ile belirleniyor.

Bildiğiniz gibi Geçtiğimiz ağustos ayında da 7.dönem toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirildi. Toplu sözleşme masasında memurlarımızın hiçbir sorunu tartışılmamış, beklentiler karşılanmamış, memur ve memur emeklilerimiz enflasyon tahminin altında bir maaş zammına mahkum edilmiştir.

Türkiye Kamu Sen olarak toplu sözleşme sürecinde, masaya katılma, sürece dahil olma, memurlarımızın sorunları çözme adına yaptığımız bütün çağrılar karşılıksız kalmış toplu sözleşme masası çay kahve içilen sohbet edilen masaya dönmüştür.

Yetkili sendika tarafından toplu sözleşme masasında bırakılan; 1.dereceye gelen memurlarımıza 3600 ek gösterge verilmesi, yardımcı hizmetli sınıfının kaldırılarak bu sınıftakilerin gih ve th sınıfına geçirilmesi, enflasyon farkının O zam demek olduğunu, mutlaka refah payı verilmesi gerektiğini, temmuz ayında 8,077 TL ocak da 12,174 TL olan ilave ek ödemenin memur emekli maaşlarına yansıtılmasını, enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi, başta kira yardımı olmak üzere ülkemizin geçinme şartlarını dikkate alan bir maaş düzenlemesi fazla mesai ücreti, harcırah tutarları ile aile çocuk yemek giyecek ve diğer yardımların günün ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi, taşra teşkilatına servis hizmeti ya da ulaşım imkanı sağlanması hizmet kolumuzdaki kurumlarda; adalet maliye gümrük ve savunma hizmetleri sosyal güvenlik başta olmak üzere yeni hizmet sınıfları ihdas edilmesi, SGK kurumu taşra teşkilatına uzman ve uzman yardımcı kadrolarının ihdas edilmesi, 666 khk kaldırılan ikramiyelerin yeniden ihdası iş ve meslek danışmanı kadrolarına kurum içinden atama yapılması, kariyer uzmanlar arasında merkez taşra ayrımının kaldırılması adalet çalışanlarının 2802 sayılı yasaya göre değil 4483 sayılı yasaya göre yargılanması, Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatına uzman katiplik kadrolarının ihdası, meteoroloji çalışanlarına ödenen havacılık tazminatın artırılması ve düzenli ödenmesi, cefakar nüfus valilik ve kaymakamlık çalışanları için içişleri uzmanlığı kadrolarının ihdası, pasaport ehliyet vs. gibi hizmetlerden alınan harç ve değerli kağıtlar bedelinden bu personele pay verilmesi, devlet hayatımıza yeni giren 112 ve göç personelinin sorunlarının çözümü konuları başta olmak üzere hizmet kolumuzdaki bütün kurumlarda sorunların takipçisi ve çözümü için mücadele ediyor sorunlar çözülene kadar da edeceğiz.”

Kaynak: KORKMAZ KESİK