Cumhur İttifakı Bilecik Belediye Başkan Adayı Mustafa Yaman ile CHP Bilecik Belediye Başkan Adayı Melek Mızrak Subaşı’nın seçim yarışı Bilecik’e ve hatta Türkiye’ye örnek oluyor. Belediye Başkan Adayları Yaman ve Subaşı’nın büyük nezaket ile devam eden siyasi yarışı, ‘siyaseti güzelleştiren adaylar’ olarak yorumlandı.

31 Mart Yerel Seçimleri yaklaşırken siyasetin ateşi de gitgide yükselmeye başladı. Bilecik merkezde özellikle AK Parti ve CHP, belediye başkanlık koltuğunu almak için kıyasıya bir yarış içerisine girerken Belediye Başkan adayları da çalışmalarını hızlandırdı.

KİRLİ SİYASET ANLAYIŞINI YIKTILAR

Çalışmalar ve rekabetin artmasıyla görmeye alışık olduğumuz tabiri caizse kirli siyaset anlayışını, bu yerel seçimlerde en büyük iki rakip olan Cumhur ittifakı Adayı Mustafa Yaman ve CHP Adayı Melek Mızrak Subaşı yıkmayı başardı. İki adayın da yüksek perdeden çıkışlarda bulunan, nezaket kurallarını hiçe sayan üsluplarla açıklamalar yapan çevresindeki partililere inat; birlik ve beraberlik örneği göstermesi kamuoyunda özlenen görüntülere sahne oluyor.

TATLI DİLLE GÖNDERMELER, GÜLÜMSETİYOR

Yaman, geçtiğimiz günlerde seçim gezisi için Bilecik çarşısında ziyaretler yaparken, Subaşı’nın seçim ofisini ziyaret etmiş; o an orada bulunmayan Subaşı’na sosyal medya hesabından esprili bir dille mesaj göndererek “Melek Mızrak Subaşı Başkanım biz geldik ama yoktunuz. İyi çalışmalar diliyorum.” İfadelerine yer vermişti. Subaşı da bu nazik davranışa karşı aynı nezaketle karşılık verip “Vatandaşlarımıza yetişirken size çay ikram edemedik Mustafa Başkanım, ama Seçim Koordinasyon Merkezimizin açılışına mutlaka sizleri de bekliyorum” şeklinde yorumda bulundu.

BİLECİK, SAYGI VE SEVGİ SİYASETİNİ GÖRDÜ

Diğer yandan, iki ezeli rakibin birbirleri ile ilgili ötekileştiren, inciten veya karalayan açıklamalarının olmaması, aksine her ortamda birbirleri hakkında saygı ve sevgi dolu söylemleri de kamuoyuna bütünleştirici ve saygı dolu bir rekabetin mümkün olabileceğini gösteriyor. 

 SAYGI VE SAMİMİYETLERİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

“Siyasette özlenen tablo” olarak gündeme gelen olayın ardından yüzleri gülümseten bir olay da geçtiğimiz gün gerçekleşen açılışta yaşandı.

Cumhur İttifakı Bilecik Belediye Başkan Adayı Mustafa Yaman ile CHP Bilecik Belediye Başkan Adayı Melek Mızrak Subaşı geçtiğimiz gün Bilecik Akademik Emlak’ın açılış töreninde karşılaştı. Bir süre sohbet eden Belediye Başkan Adaylarının birbirlerine olan saygısı ve samimiyeti büyük  beğeni topladı.

Tüm ülkede olduğu gibi Bilecik’te de siyasetin sert bir havada geçmesine rağmen Cumhur İttifakı Bilecik Belediye Başkan Adayı Mustafa Yaman ve CHP Bilecik Belediye Başkan Adayı Melek Mızrak Subaşı’nın nezaket içerisinde yarışması kamuoyu tarafından büyük dikkat çekti. Parti içerisinde ve adayların çevresindeki siyasilerin sert söylemlerine rağmen Belediye Başkan Adayları Yaman ve Subaşı’nın saygı ve sevgi içerisindeki rekabeti siyaseti güzelleştiren anlar olarak yorumlandı.

Kaynak: BETÜL KESİK