Şimdiii;

Şaşırmış, korkmuş, paniklemiş, biçare ve naçar olmamak için; bizim belediyemiz ve valiliğimiz de dahil olmak üzere bütün belediyeler ve valilikler yarından tezi yok ciddi, şeffaf ve gerçek çalışmalara başlamalı bence.

Böylesi veya benzer bir afet yaşanması durumunda ne gerekecekse öngörüp, planlayıp alıp, hazırlayıp depolanmalı.

İş makinaları, termal kameralar, konteynerler, çadırlar, seyyar tuvaletler, ısıtıcılar, soğutucular, acil sıhhi malzemeler temin edilip, kolay ulaşılır yerlerde muhafaza edip ve hasar görmeden korunmasını sağlamak belediyelerin ve valiliğin görevi; sormak, sorgulamak, bilgilenmek de vatandaşın hakkı olmalı.

Teknik personel, eğitilmiş donanımlı elemanlar, profesyonel ekipler ve ekipmanlar hazır olmalı yerelde.

Belediye meclislerinin her oturumda ilk ve en önemli maddesi afetler ve hazırlıkları olmalı.

İlin mülki amirleri, belediye başkanları ve diğer yetkilileri tarafından zaman zaman bu bilgiler halkla paylaşmalı, halk bilgilendirilmeli ve güveni kazanılıp haklı rahatlatmalı.

Yöneticilerin beceriksizliği, liyakatsizlığı, siyasilerin oy kavgası, insaat firmalarının çakallığı kaderimiz olmamalı, halkın ve tüm evrenin geleceği, canlıların can güvenliği ve yarınlarımız kadere ve kaderciliğe bağlanmamalı.

Artık aklı basında, düşünen, sorgulayan hiç kimse, makam ve mevki meraklısı, burnu kaf dağında, erişilmez ulaşılmaz ne siyasetçiyi ne bürokratı alkışlamıyor.

Devletin parasını kendi egosu için çar çur eden her kimse bilsin ki milyonların gözü o çar çur edilen parada ve helal değil.

Lüks arabalar, lüks uçaklar, lüks makam odaları, devletin parasıyla sürülen lüks yaşamlar kimsenin umrunda değil. Tam tersi ne kadar kendine yakın ve ne kadar doğal olduğu konusunda alkışlamak için ellerini hazırlıyor vatandaş.

Bu har vurup harman savrulan devletin paraları doğru yerlere, ülkenin bekası için harcanmalı.

Memlekete kıran girmiş, eceli gelen ölmüş diye bir söz var evet eskilerde.

Ama;

Eceli de göz göre göre davet etmemeli.

Önce tedbir sonra Allah'a ve kadere teslimiyet olmalı.

Bu günlerde dua okunan evlere sabır, bu sabaha eremeyen, sabahı göremeyen depremzedelere rahmet, bir can daha kurtarmak için kendi canını siper edip afet bölgelerinde çalışanlar herkese Allah güç kuvvet versin.

Duaya cok ihtiyacımız var...

Hem göçüp gidenler hem kalıp çalışanlar için.