Yer teslimi gerçekleştirilen Yeni Hükümet Konağı’nın çalışmalarının başında bölgede bulunan onlarca çam ağacının kesilmesinin ardından yaptığımız “YENİ HÜKÜMET KONAĞI PROJESİ SEVİNDİRİRKEN, ÇAM AĞAÇLARININ KESİLMESİ ÜZDÜ” başlıklı haberimiz sonrası Bilecik İl Özel İdaresi tarafından açıklama yapıldı.

Özel İdare tarafından yapılan açıklamada;  yaşı itibariyle taşınması mümkün olmayan ve çekme mesafesi içerisindeki kot farkından dolayı sadece dolgu altında ve yapıya denk gelen kısımda ki ağaçların kesildiği belirtilirken, proje kapsamındaki yeni peyzaj planlamasına göre bölgeye 211 adet yeni ağaç dikileceği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bilecik İl Özel İdaresi Mülkiyetinde bulunan 1439 Ada 2 Parsel de 16496 m2 Proje Alanına sahip Hükümet Konağı ve Çevre Düzenlemesi Yapım İşinde projenin ana yolda ki giriş kısmında ki 40 metrelik çekme mesafesi içerisinde ki kot farkından dolayı sadece dolgu altında ve yapıya denk gelen kısımda ki ağaçların kesilmesi planlanmış olup kurumlardan gerekli izinler alınarak Orman İşletme şefliği tarafından yapılan incelemede; Ağaçların yaşı itibariyle taşınması mümkün olmayan, inşaat bina alanına ve dolgu alanına denk gelen bir kısım ağaçların kesilmesinde sakınca olmadığı belirtilerek kesim işlemi Orman İşletme Şefliğince gerçekleştirilmiştir. İnşaat alanı dışında kalan diğer ağaçların korunmasına ve zarar görmemesine özen gösterilmektedir. Aynı Proje Kapsamında peyzaj çalışmaları yapılacak olup bu kapsamda ; 211 adet ağaç dikilerek 3 boyutlu görsellerde ki gibi peyzaj çalışması tamamlanacaktır.”