Bilecik Anadolu Kadınları Dernek Başkanı ve 28. Dönem CHP Bilecik Milletvekili Aday Adayı Nurcan Yaşar Özçakır, 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı seçiminin 2. Tura kalmasının ardından seçim öncesine dair bazı sorular sormak gerektiğini ifade etti.

Yaşar, “2.Tura kalan seçim öncesinde akla takılan sorular; Peki sormak gerekmez mi?

1. İki aday arasındaki farkın ne kadarı seçim için vatandaşlık verilen sığınmacılara ait? YSK'nın vatandaşlık verilerek seçmen yapılan sığınmacı sayısını açıklaması gerekmez mi?

2. Antakya Hava Limanının tek yönlü uçuşlara kapatılması HATAY ve civarındaki illerde kaç seçmenin oy kullanmaya gitmesine engel oldu? 2.Turda HATAY Hava Limanı'ın hizmete açılması gerekmez mi?

3. Depremden etkilenen illerde, iktidarın deprem sonrası geç müdahale etmesine, can kayıplarına neden olmasına, enkaz kaldırmada sorunlar yaşanmasına rağmen, Erdoğan'ın ve iktidar partisinin ciddi farklarla birinci olmasının nedeni, seçim güvenliğinde yaşanması olası olan sorunlar olabilir mi?

4. Depremden etkilenen şehirlerde, son duruma göre yeni seçmen listeleri oluşturuldu mu? Oluşturulmadıysa, şehri terk etmiş ya da çadır veya konteynerlerde yaşayan seçmenlerin birden fazla oy kullanması nasıl engellendi?

Örneğin çadırda yaşayan bir seçmenin hangi sandıkta oy kullanacağı, ya da yakın yerde akrabalarının yanına gitmiş seçmenlerin hem yeni adreslerinde hem de eski adreslerinde oy kullanmaları, ya da yerlerine oy kullanılması nasıl engellendi?

5. Depremde hayatını kaybeden, kimliği belirlenmiş ya da belirlenememiş kişilerin yerine oy kullanıldı mı?

2.tura bu soruların cevabını araştırarak hazırlanmalı...”ifadelerine yer verdi. BETÜL KESİK