Osmaneli’nin ünlü Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesisi’nde yer alan şifalı çeşmeler, Türkiye’nin her yerinden gelen misafirlerin yoğun ilgisiyle karşılaşırken ulusal basında da adından söz ettiriyor.

Böbrek, safra, mide, egzama gibi hastalıklarına derman arayan kişiler, Osmaneli’de bulunan şifalı içmeler çeşmelerine akın ediyor. Birçok kişinin dikkatini çeken bu çeşmeler, Show TV ana Haber’in gündeminde de yer aldı. Şifalı sulardan içen birçok kişi Show TV kamerasına buradan şifa bulduğunu söyledi.

Şifalı suların ayrı kaynaklardan geldiğini, belirten muhabir, bu çeşmelerden akan suyun şifalı olduğunun İstanbul Üniversitesi tarafından da onaylanmış olduğunu söyledi.

PROF. DR. YUNUS SÖYLET İÇMELER TESİSİ

Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesisi, ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan tarihi şifalı sulardır. Geleneksel görüşe göre, Emeviler İstanbul’u fethe giderken bu alanda askerler yorgunluklarını gidermek, yaralarını ve hastalıklarını tedavi etmek için Allah’ın bahşettiği şifalı sulardan yararlanmışlar ve hastalıklarına şifa olduklarını ifade etmişlerdir.

Tarih boyu şifa dağıtmış olan İçmeler, ilçemizde çok uzun yıllar tesis olarak hizmet vermiş ancak 1999 yılında gerçekleşen depremin etkisiyle tahribat görmüş, o günden bu yana atıl kalmıştır.

Tarihi İçmeler, Osmaneli Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi ortaklığında, Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteği ile “Ver Elini Osmaneli” projesi kapsamında, yeniden tesis olarak halkın kullanımına hazır hâle getirilmiştir. (Fotoğraf 1) Bir kalkınma projesi olarak hayata geçirilen Osmaneli Belediyesi Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesisi sularının, başta İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet olmak üzere İstanbul Üniversitesi’nden toplam 7 akademisyenin bilimsel çalışmalarıyla şifalı olduğu kanıtlanmıştır.

İstanbul Üniversitesi tarafından içmeler kaynak suyunun mikrobiyolojik, kimyasal, fiziksel ve ağır metal analizleri ve dört mevsim takibi yapılmış, su numuneleri alınmış, bu numunelerin analizi sonucunda İçmeler suyunun böbrek, mide, safra kesesi ve çeşitli deri hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir.

Tesis, 100 yatak kapasitesine sahiptir. Yöresel satış mağazaları, ATV parkur alanları, orman içi yürüyüş rotaları, piknik alanları ve yol kenarı yemek ve dinlenme alanları ile hizmet vermektedir.