Osmaneli ilçesinde belediye tarafından yapılan ve yapılması planlanan önemli projeleri tek tek sayan Belediye Başkanı Münür Şahin, “Osmaneli Belediyesi sürekli yatımlarıyla geleceğe hazırlanıyor. Osmaneli, önümüzdeki beş yılda Türkiye ve dünyada yaşam kalitesi yüksek örnek kent olacak.”dedi.

Başkan Şahin, önümüzdeki yıllara dönük önemli hedeflerinden bahsettiği açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Osmaneli Belediyesi olarak hedeflerimizi birlik ve beraberlik içinde gerçekleştiriyoruz. Kendi öz kaynaklarımızla borçlanmadan, özel sektör mantığıyla çalıştırdığımız tesislerimizden yetenekli insan kaynağımızla elde ettiğimiz gelirlerle sürekli yatırımlarım yaparak büyüyoruz.

3000' KİŞİYE YENİ İSTİHDAM

Bir taraftan yaşam kalitesini arttırırken, diğer taraftan turizmle öne çıkıyoruz, tarımda yeni ürünler ve yeni pazarlarla değerimizi arttırıyor ve çiftçimize destek oluyoruz, sanayide yeni yatırımlarla sürekli büyüyoruz.

Gelecek üç yılda yeni sanayi yatırımlarımız için 2.500-3.000 işçi girişi olacak ilçemize onun hazırlığını yapıyoruz.

TOKİ'LER DERVAM EDİYOR

Sürekli göç alan Osmaneli önümüzdeki beş yılda çok daha fazla çalışana ihtiyaç duyacak ve göç alarak ilçemize giren çalışan sayısı büyüyecek. Artan konut ihtiyacının karşılanması için çalışıyoruz.

Bugüne kadar TOKI ile 300 konut yaptık. İhaleye çıkacak yeni TOKI ile 300 konut daha yapılacak. Sonrası TOKI için yaptığımız imar değişikliği ile 400 konut için daha arsa tahsisini yaptık. Özel sektöründe konut yatırımları ile konut ihtiyaç duyduğumuz konut sayısını tamamlamayı planlıyoruz.

Belediye olarak küçük evler projemizle depreme hazırlık yaparken turizm ve konut ihtiyacı için çok ayrı bir alternatif oluşturuyoruz. Küçük evler projemiz tüm belediyeler için örnek bir proje olacak.

SOSYAL PROJELER

Eğitim, sağlık, spor, kültür vb. konularda sürekli yatırım yapıyoruz ve önümüzdeki 5 yılda da bu yatırımlarımız devam edecek. Teknik eğitime destek olurken, BŞEÜ ile birlikte öğrenci sayısını Osmaneli MYO'da 1.500 öğrenciye çıkardık. Yeni bölümler ve fakülte ile birlikte OMYO'da hedefimiz 5.000 öğrenci. 24 saat hizmet veren Çocuk Kulübümüzde 200 öğrenci kapasitemiz dolmak üzere. İlçemizde özel ilk okul, orta okul ve lise kurulmasını özel sektörle gerçekleştirmek. Yeni okul yatırımlarımızla ilçemizde tüm okullar depreme dayanıklı olarak yenilenmiş oldu.

YENİ HASTANE GELİYOR

Sağlıkta yeni hastahane inşallah önümüzdeki dönemde gerçekleşecek. Yaşlı bakımevine başladık ilk etapta 75 kişi kapasiteli yatırımı tamamlıyoruz. Millet Bahçesi yatırımımız devam ediyor. Belediye Binası yatırımımız devam ediyor. Kapalı yüzme havuzuna başlıyoruz. Aynı alanda yeni otel yatırımımızla yatak kapasitemizi 500 sayısına çıkaracağız.

KÜLTÜR MERKEZİ VE TURİZM 

Kültür merkezi projemizi hazırlıyoruz. 500 kişilik çok güzel bir kültür merkezimiz olacak. Soğuk hava deposu yatırımımız devam ediyor. Hal kompleksi yanında soğuk hava deposu ile birlikte paketleme tesisi ve yöresel üründe kapasite artışı için ilave yatırım yapıyoruz. Tıp fakültesiyle Türkiye’de ilk üçe girecek araştırma ve geliştirme laboratuvar yatırımımız devam ediyor. Yeni spor tesisleri yatırımlarımız devam ediyoruz.

İçmeler tesislerimizi büyütüyoruz. Kafe ve millet kahvesi, park yatırımlarıyla sosyal alanları arttırıyoruz. Lefke Kalesini orijinaline uygun inşa edeceğiz. Kilise restorasyonu ve konak restorasyonlarına devam ediyoruz. Lefke tarihi çarşısı çok önemli turizm değeri oluyor.

Ve sayfaya sığdıramadığımız bir çok değerli yatırımla 2014-2024 dönemini tamamlıyoruz. 2024-2029 döneminde yatırımlarımız devam ederken planladığınız yeni yatırımlarla Osmaneli yükselişini sürdürecek. Osmaneli bölgemizde, Türkiye’de ve dünyada bilinen önemli bir kent olacak.” GAMZE ELMAS