banner716
banner401
banner422
Memleket Partisi Bilecik
banner773
banner735

Türk Eğitim-Sen Başkanı Şahan:

Türk Eğitim-Sen Bilecik Şube Başkanlığı’ndan yapılan basın açıklamasında, Osmaneli  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yaşanılan sorunlara dikkat çekildi.

Türk Eğitim-Sen Bilecik Şube Başkanı Veli Şahan, “uzun süredir iyi yönetilmeyen Osmaneli  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde,  artık sorunlar saklanamaz hale gelmiştir. Günah keçisi arayan İlçe Mili Eğitim Müdürü, okullarda mobbing uygulamaya, soruşturmalar eliyle cezalar yağdırarak kendi başarısızlığını ve hatalarını örtmeye çalışmaktadır.

İlçemizde yaşanan son olayda; Osmaneli Anaokulu’nun 6 kadrolu öğretmenin 5 tanesine soruşturma açılmış, 4 tanesinin görev yeri değiştirilmiştir.

Ceza alan öğretmenler, uzun yıllar Osmaneli’ye  sorunsuz bir şekilde hizmet etmiştir. İdaresinden öğretmenine, velisinden öğrencisine taraflı tarafsız herkesin memnun olduğu Osmaneli Anaokulu öğretmenlerinin maruz kaldığı ağır cezalar, veliler, öğrenciler ve öğretmenlerin vicdanında derin yaralar açmıştır.

Osmaneli Anaokulu’nda çalışan öğretmenlerimiz hakkında Eylül 2021 tarihine kadar en ufak bir şikayet olmamış, soruşturma açılmamıştır. Hatta pandemi sürecinde tüm okullar uzaktan eğitim yaparken, birçok insan evlerinden çıkmaya çekinirken,  büyük bir özveriyle okulda yüz yüze eğitime devam etmişlerdir. Öğretmen arkadaşlarımız bu özverili çalışmalarının karşılığı olarak bu eğitim öğretim yılının başında Kaymakamlık makamı tarafından başarı ve üstün başarı belgeleriyle ödüllendirilmişlerdir.

Osmaneli  Anaokulu’nda bu huzurlu ve başarılı Eğitim-Öğretim ortamı maalesef Eylül ayında sona ermiştir. 6 ay geçici görevlendirme ile kendi okulundaki öğrencileri bırakarak Osmaneli Anaokuluna vekaleten Müdür olan şahıs, görevlendirme oluru gelmeden, Valiliğin görevlendirme kararını beklemeden ve hiçbir yetkisi olmadan okula yerleşmiş, okul iklimini ve iş barışını bozan davranışlar sergilemeye başlamıştır.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde “okul, okul idarecileri ve öğretmenleri ile birlikte yönetilir” hükmü bulunmasına rağmen egosuna ve kişisel ihtiraslarına yenik düşerek bütün kararları kendisi vermiş ve bu kararları öğretmenlere dayatarak uygulamaya çalışmıştır. Bu da yetmezmiş gibi somut dayanaktan yoksun, mesnetsiz, dedikodu ve iddialara dayalı ithamlarda bulunarak ve İlçe Milli Eğitim Müdürü olan şahsın destekleriyle soruşturma açılmasına sebep olmuştur. Soruşturma sürecinde Okul Müdürü olan şahıs, idare ve yerel yönetimlerle görüşmeler yaparak doğrudan ve dolaylı yollardan baskılarını artırmış, Osmaneli eğitim-öğretim tarihinde görülmemiş cezalarla arkadaşlarımızın karşı karşıya kalmasına sebep olmuştur.

Hatta rutin bir sendika ziyareti sırasında Sendika Şube Başkan Yardımcımın nezaketen söylediği birkaç kelimeden çıkarımda bulunularak ona dahi ceza teklif edilmesi, soruşturmanın ne kadar art niyetli ve kapalı kapılar arkasından yönetildiğinin göstergesidir.

Bu soruşturmanın arka planında kim var?

      İlçe Milli Eğitim Müdürü olan şahıs, bu sorunlar ilk yaşanmaya başladığı andan itibaren sorunları çözmesi için defalarca görüşme yapılmasına rağmen sorunları çözmek yerine daha da körüklemiş öğretmen arkadaşlar hakkında kara propaganda yürütmeyi tercih etmiştir.

Ortada soruşturma bile yokken arkadaşlarımıza tehditkar bir dille “Sizi dağıtırım, yerlerinizi değiştiririm” diyerek niyetini açıkça dile getirmiş ve yargılama yapılmaksızın kendi hükmünü kendisi vermiştir.  Süreç içerisinde kararın çıkması adına kapı kapı gezmiş, makamın gücünü kullanarak üst makamları tesir altına almış, yönlendirmiş ve öğretmenler aleyhine kamuoyu oluşturmuştur.

Buradan soruyoruz?

  • 6 kadrolu öğretmenden 5 tanesi suçlu! Tek suçsuz altı aylık geçici görevlendirme ile gelen Müdür müdür?

  • İki ay sonra geçici görevlendirmesi bitecek olan Müdürü okulda tutup, başarıları mülki amirce tescillenmiş  4 öğretmeni başka okula yollamanın arkasındaki sebep nedir?

  • Ceza alan öğretmenlerin, yıllardır huzur içinde çalıştıkları okullarında aile huzurlarını, çocuklarının ruh halini bile etkileyen baskı ve mobbing görmeleri, Osmaneli eğitimine vurulmuş bir darbe değil midir? Bu zulüm değil midir?

  • İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Döş, halktan özellikle öğretmen camiasından ciddi tepki çekmiştir. Bu davranışları insanları ayrıştırmakta, küskünlükleri derinleştirmekte, memlekete hizmet etmek isteyenlerin şevkini kırmaktadır. Bu şahsa kimse “DUR” demeyecek midir?

  • İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Döş, Valilik oluru gelmeden 10 gün önce  bir okuldaki öğretmeni  hangi yetkiyle Anaokuluna Müdür olarak atamıştır? Kendisini Valilik makamından, mülki idare amirlerinden üstün mü görmektedir?

  • İlçeye yeni gelmiş bir öğretmeni hukuksuz olarak Anaokuluna alelacele Müdür olarak yollamasının arkasındaki sebep nedir? Eşinin Şube Müdürü olmasının bir etkisi var mıdır?

  • Anaokulu Müdürü resmi olarak 17.09.2021 tarihinde göreve başlamasına rağmen göreve başlamadan 5 gün önce 13.09.2021 tarihinde okuldaki malzemeleri imza yetkisi yokken tutanakla başka bir okula gönderme yetki ve gücünü nereden almaktadır? Oluşan kamu zararını ve hukuksuz imzanın bedelini kim ödeyecektir?

Son olarak Diyoruz ki!

Bir İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün görev ve sorumluluğu, görevli bulunduğu ilçede eğitim öğretim faaliyetlerini düzenlemek, öğrencisinin, velisinin ve eğitim çalışanlarının başarısını arttırmak değil midir?

2014 yılında Osmaneli’yi başarı sıralamasında ilde sondan ikinci olarak bırakan Sayın Döş, 2022 yılına geldiğimizde  bir arpa boyu yol almış mıdır? Yoksa sondan ikinciliğe devam mı etmektedir?

Kaybedilen Geleceğimizdir. Yarınlarımız olan çocuklarımızdır, kaybeden ise Osmaneli’dir.

Türk Eğitim-Sen olarak verilen bu kararları; tesir altında yapılan, hakkaniyete sığmayan soruşturmaları, kabul etmemiz mümkün değildir. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’i ve Bakanlık Müfettişlerini bu hukuksuzluk karşısında göreve davet ediyoruz. Bütün hukuk yollarını kullanacağımızı ve bütün usulsüzlükler hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı buradan kamuoyuna ilan ederiz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osmaneli 1 hafta önce

Hiçbir problemi çözemeyen,iki yıldır pandemiden dolayı boş duran ve tadilatını/yıkımını yapmayıp eğitim başladıktan sonra yıkım kararı veren,Osmanelili öğrencilerin gerek LGS gerekse YKS sınavlarında il sonuncusu olması,şimdide tam içeriğini bilmediğimiz bu anaokulu mevzusu...Bir de bu ilçe milli eğitim müdürü yıllardır burda görev yapıyormuş,anlaşılacak gibi değil...Anladığım şu ki siyasi irade bu başarısız müdüre sahip çıkarak Osmaneli halkını cezalandırıyor.Ama başarısız,beceriksiz,adaletsiz ama vicdanlı her bürokrat için istifa mekanizması vardır.Müdürümüz bunu bi düşünsün bence.
Yerel siyasetçilerimiz size de sesleniyorum "e artık yeter da,değiştirin artık,ama temelli geçici değil"

Avatar
Veli 1 hafta önce

İthamda bulunduğunuz öğretmenlerden bir tanesi kızımı okuttu bu sene ne kadar nezaket sahibi ilgili ve iyi bir öğretmen olduğunu gördüm ben , Allah bin kere razı olsun .ve sucu sabit diye birsey yok mahkeme sürecinin devam ettiğini ve biliyorum. Osmaneli gündemiylede ilgilenen bir Veli sormak istiyorum ilçe milli eğitim müdürü nerdeyse hergün akşam yayla markette , akp ilçe başkanıyla beraber , keske zamanının siyaset peşinde koşmakla siyasetçilerin arkasında gezmekle degilde okulların sorunlarıyla ilgilense velilerle öğretmenlerle konuşsa her akşam

Avatar
Misafir 1 hafta önce

Belki okulda görev yeri değişen öğretmenler görevlerini iyi kullanmıyor kargaşa çıkarıyor olamaz mı ogretmenleri müfettiş denetleyin soruşturma açmis onun için böyle görev yeri değişikliği olmuş olabilir mi böyle şeylerde olabilir

Avatar
Halil erdi 1 hafta önce

Açıklama yapan vatandaş milli eğitim müdürü hırsızlığa dur dedi.bosa vakit geçiren ederse girmeyen.devlete kafa tutan milletin parasıyla kendine hediye aldiranlara dur dedi.sende bu açıklamayla bu yolsuzluklara yol mu acmaya çalışıyorsun neden bu öğretmenler bir sürü ceza aldı.once hakliyi savun haksizi savunmakla sendikacılık yaptığını savunuyorsun.bundan sonra çalan ve çalışmayan öğretmen öğretmenle bu ilçenin işi olmaz.helal olsun milli eğitim müdürüne okul müdürüne.

Avatar
Misafir 1 hafta önce

Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği kötüye kullanan varsa zaten çeksin cezasını müdür veya öğretmen yok kıyım mış yok arkasındaki sebepmis ne demişler ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Hakkıyla görevini yapan öğretmen heryerde yapar görevini. Merhametli ve vicdan sahibi öğretmenlere selam olsun....

Avatar
Misafir 1 hafta önce

Vay ilçenin haline türk eğitim senin şovmen temsilcisi o böyle olmaz savunduğunuz sendikanızın üyelerinin suçu sabit değilmi? Siyaseti ve örgütlenmeyi eğitimin içine sokarak suçlu insanları sadece üyemiz diye savunmaya kalkıyorsunuz siz sendikacı falan olamazsınız içinde bulunduğunuz camianın müfettişi raporu keyfimi hazırladı bu öğretmenlere gıcıklığımı vardı veliler dediğiniz kaç kişi var orda bazıları yanınızda getirdikleriniz, gelinlerini savunmak için gelen muhtar hanım ve ailesi siz kimi kimleri kandırmaya çalışıyorsunuz.osmanelinin üzerinden şu adaletsiz ve haksız elinizi çekin önüne gelen haksız da olsa üyem diye savunulacaksa sizin gibi eğitimcilerin yetiştireceği gençlere yazık yazık adaleti hakkı hukuku! adaletsiz şekilde haksızın yanında olarakmı anlatacaksınız yazıklar olsun şovunuzun altında kalın….

Avatar
misafir 1 hafta önce

tmm da sizin sendikanızın üyesi olarak bizim belediyedeki mobinge neden sesiniz çıkmadı.sürgün oldu çıkarmalar oldu tutanaklar oldu lütfen birazda bizi düşünün.

Misafir Avatar
KAMUSEN 1 hafta önce @misafir

Biz her belediyeye gittik burada işin ehli personel in ekmeği ile oynamayın diye ne varki işe girenlerin bazıları orada hizmet için değil partinin elemanı gibi hareket ederse kimsenin yapacağı bir şey yok karar mercii belediye başkanı oldu

Beğenmedim! (1)
Avatar
Misafir 1 hafta önce

Okulun velisi olarak yazıyorum. Öğretmenlerimizden çok memnunum. Çocuğumu gönül rahatlığıyla emanet edebiliyorum. İletişimleri, cana yakın oluşlarıyla sevgimizi kazanmayı başardılar. Okul yönetiminin en kötü olduğu sene bu seneydi. Yönetimin kötülüğü çocuklardan tutunda velileri öğretmenleri hepimizi etkiledi. Kendi başarısızlıklarının ceremesini bizlere kestiler

banner747

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503