SS. Osmaneli Kadın Girişimciler Kooperatifi, em emeği göz nuru olan yöresel ürünleri tanıtım çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Osmaneli Belediyesi destekleriyle kurulan kooperatifin ilçeye ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını belirten Belediye Başkanı Münür Şahin, şu ifadelere yer verdi:

“18 Medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerden günümüze kadar gelen birçok tarihi ve kültürel varlığı bünyesinde bulunduran Osmaneli turizmde yükselen değerdir. Osmaneli (Lefke), Türkiye'nin üçüncü büyük nehri Sakarya'nın içerisinden geçtiği, Karasu, Göynük Suyu ve Göksu nehirlerinin ilçemiz sınırları içerisinde Sakarya ile birleştiği tarımda verimli topraklara sahip, İpek Yolu, Hac Yolu, Sufi Yolu, Roma Ordu yollarının kesiştiği önemli bir yerleşim yeridir. İlçemiz tarımda ve turizmde sürekli gelişim kaydederken özellikle kaybolmakta olan el sanatlarımıza sahip çıkmak ve tarımda yöresel ürünleri ekonomiye kazandırmak için Osmaneli Kadın Girişimciler Kooperatifimizi kurduk. Kooperatifimizle Romalılar döneminden kalan Lefke Bezi el dokumacılığını tekrar canlandırdık. Kadınlarımızın aile ekonomilerine katkılarını arttırdık. Kooperatifimize üye kadınlarımızı destekleyerek yöresel ürünlerin üretim ve satışında büyük yol kat ettik.

Osmaneli Belediyesi destekleri ile kurulan Osmaneli Kadın Girişimciler Kooperatifimiz yöresel ürün ve Lefke Bezi üretiminde sürekli büyümektedir. Kooperatifimiz bölgemiz ve Türkiye'de örnek alınan bir proje konumuna gelmiştir. Kooperatifimiz, Tarım Kredi Mağazalarına ve diğer marketler zincirlerine “Ayva Lokumu” ve diğer yöresel ürün satışı yapmaktadır. Lefke Bezi el dokuma ürünlerinde ihracatta dahil olmak üzere önemli satış hacmine ulaşan Kooperatifimiz, kadın üyelerine ekonomik katkı sağlarken ilçemizin istihdam ve tanıtımını da gerçekleştirmektedir. Osmaneli Kadın Girişimciler Kooperatifimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kadın girişimcilere verdiği önem ve tüm bakanlarımızın destekleri ve özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın ve bağlı kurumu BEBKA'nın hibe Projeleri ile; 1- Yöresel Ürün Üretme Merkezi 2- Kadın ve Genç Girişimciler İçin İş Geliştirme Merkezi 3- Modern Fidecilik ve Sera 4- Soğuk Hava Deposu 5- Çocuk Kulübü ve Kreş projelerini başarı ile gerçekleştirerek, her geçen gün bu yatırımları büyütmektedir. Kadın Girişimciler Kooperatifimize destekleri için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve tüm bakanlarımıza, milletvekilimize ve Bilecik Valimize, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör ve hocalarımıza, iş birliği yaptığımız tüm paydaşlarımıza ve çalışkan kooperatif üyesi kadın girişimcilerimize teşekkür ediyoruz.”dedi.

Kooperatif bünyesinde dünyaca ünlü Lefke Bezi dokuma ürünlerinin yanında;  ilçeye özgü lezzetler olan Osmaneli Ayva Lokumu, Osmaneli Nar Lokumu, birçok reçel çeşidi, meyve ve sebze kuruları, turşular, baharalar, Mantı, Erişte, Tarhana, Yufka gibi birçok yöresel el lezzeti, hediyelik ürünler satışa sunuluyor. EMİNE TÜRKSOY