Kültür ve Turizm Müdürlüğü Osmaneli Necla Hanım Konağı İlçe Halk Kütüphanesi yeni binasında hizmete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü himayelerinde Osmaneli Belediye Başkanlığı'na ait tarihi Necla Hanım Konağı Osmaneli İlce Halk Kütüphanesi olarak 59. Kütüphaneler Haftası kapsamında yapılan çeşitli etkinliklerle hizmete açıldı.

Osmaneli Belediye Başkanlığı meclis kararı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'ne tahsis edilen tarihi Necla Hanım Konağı Osmaneli Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılan ihale ile İlçe Halk Kütüphanesi donanımı ile yeniden dizayn edilerek tarihi kimliğine uygun olarak Osmaneli Kaymakamı  Yüksel Ünal, Osmaneli Belediye Başkanı Münir Şahin, Osmaneli İlçe protokolü, Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Kocabıçak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Döş, Bilecik İl Halk Kütüphanesi Bozüyük, Söğüt, Pazaryeri, Gölpazarı, Osmaneli İlçe Halk Kütüphanesi yetkililerinin ve öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Saygı duruşu İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda; Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Kocabıçak, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal'ın açılış konuşmasının ardından, en çok kitap okuyan okuyuculara ödül ve plaketleri takdim edildi.

Etkinlikler kapsamında; fotoğraf sergisi, ebru sanatı, Çin daması, masal Okuma, geri dönüşüm atölyesi plastik şişelerden araba yapımı, uçurtma yapımı, kağıttan hareketli objeler, yüz boyama etkinliği, akıl oyunu, balon dağıtımı, patates baskısı, yumurta boyama, ip baskısı, masal kahramanımı boyuyorum etkinlikleri  de gerçekleştirildi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Aşçılık Meslek Yüksek Okulu ile ortak avlusu bulunan Osmaneli İlçe Halk Kütüphanesi içerisinde; kış bahçesi, çocuk bölümü, genç ve yetişkin Okuma alanları, arşiv, yönetici odası, PlayStation alanı, çok amaçlı alanlar, bilgisayar donanımları, süreli yayınlar bölümü, WC ve lavabo bulunmakta. Restorasyonu Osmaneli Belediye Başkanlığı tarafından tarihi kimliğine kazandırılan Osmaneli Necla Hanım Konağı ilçedeki okurların beğenisine sunuldu.

“MÜDÜR BİRCAN, “KİTAP İYİLEŞTİRİR”

59. Kütüphaneler Haftası kapsamında düzenlenen program ile ilgili açıklama yapan Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan su ifadelere yer verdi:

“Bu yıl 59. yılını kutladığımız Kütüphaneler Haftası kapsamında Bakanlığımızca 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem nedeniyle Kütüphanelerimizin fiziki ve insan ruhuna verdiği önemi vurgulamak amacıyla "Kütüphane İyileştirir" temasıyla hafta etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. İnsan ruhunun gıdası kitaptır. Kitap; kültürümüzün gelişmesine, hayal gücümüzün genişlemesine, uygarlığa yol gösteren ışığın adıdır.

Bizler de Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Bakanlığımız himayelerinde Osmaneli Belediye Başkanlığımızın sağlamış olduğu önemli destek ve katkılarıyla, Osmaneli Kaymakamlığımızın koordinasyonunda yürütülen çalışmalar sonucunda Osmaneli ilçesinde önemli bir yer tutan tarihi Necla Hanım Konağı İlçe Halk Kütüphanesine dönüştürülerek büyük bir heyecanla ve sevinçle hizmete açıldı. Çocuklarımızın mutluluğu yüzlerinden okunuyordu. İlçemizin önemli cazibe merkezi alanında bulunan ve eğitim kurumlarına yakınlığı ile ulaşılabilir bir kütüphane olmasıyla ön plana çıkan Osmaneli İlçe Halk Kütüphanesinin hizmete açılmasında büyük emekleri olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğümüze, Osmaneli Belediye Başkanlığımız Sayın Münür Şahin ve Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal başta olmak üzere emeği geçen tüm yetkililerimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Osmaneli Necla Hanım Konağı İlçe Halk Kütüphanemiz hayırlı ve uğurlu olsun.”