banner716
banner401
banner422
Memleket Partisi Bilecik


Nüfuzlu bilim insanlarından oluşan bir komisyon, ABD uzay ajansı NASA'nın Uranus'a bir görevi önceliklendirmesi gerektiğini söylüyor.

"Buz devi", Güneş'i yeryüzünden 19 kat daha fazla yedinci gezegen olan Güneş Sistemi'nin yedinci gezegenidir.

Voyager-2 soruşturması tarafından 1986 yılında kısa bir süre önce sadece bir kez ziyaret edildi.

Araştırmacılar, Uranus'un derinlemesine bir çalışmasının artık diğer yıldızlar etrafında keşfedilmekte olan benzer boyutlardaki nesneleri daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

Tavsiye, ABD Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademisi (NAS) tarafından yayınlanan bir belgede verilmektedir.

"Dekadal anket" olarak bilinen bu anket, Amerikan araştırma topluluğunun şu anda büyük gezegen bilimi soruları ve bunları yanıtlamak için gereken uzay görevlerinin toplamıdır.

NASA, önceki Ulusal Akademi raporlarının tavsiyelerine geniş ölçüde uymuştur.

2011 yılında yayınlanan son planet decadal anketi, şu anda Kızıl Gezegen yüzeyinde bulunan parseverlik rover olan Mars'a yönelik bir kaya toplama misyonu ve 2024 yılında piyasaya sürülmeye hazır olan Jupiter ve moon Europa'ya bir misyon olarak iki önemli önceliğe sahipti. Buna Europa Clipper uzay aracı adı verilir.

Uranus (Üranus): Sun'dan yedinci gezegen

Sir William Herschel tarafından 1781 yılında keşfedildi

Güneş ile ortalama mesafe 3 milyar km'dir

Her 84 yılda bir Güneş'i daire içine alıyor

Çapı gezegenimizin dört katıdır

Hidrojen ve helyum atmosfere hakim

En az 13 tane var yüzükler ve çok sayıda ay

Güneş sistemimizdeki dış gezegenleri inceleyen uzmanlar, 80'lerin sonunda Voyager-2 karşılaşmaları olan Uranus veya Neptune'a bir dönüş ziyareti için kampanya yürütüyorlar. Ayrıca proponents, bilim davasının yalnızca müdahale eden yıllarda güçlendiğini savunuyor.

Şimdi diğer yıldızların etrafında keşfedilen gezegenlerin büyüklüğüne bakın ve dünyanın yaklaşık üç dört katı genişlikteki bir aralıkta baskın görünüyorlar. İşte Uranus ve Neptune.

Rapora katkıda bulunan Prof Leigh Fletcher, "ve bu aslında gezegen oluşumu teorileri için bir sorun teşkil ediyor." dedi.

"Bir şeyin Jupiter kadar büyük olduğunu anlıyor olduğumuzu düşünüyoruz ve bir şeyin Dünya ve Venüs büyüklüğünü nasıl anlayacağını düşünüyoruz. Ancak ortalarda, son üyeler arasındaki bu tür tatlı noktada, bir dünyanın nasıl büyümeye ve büyümeye başlayabileceğini tam olarak anlamıyoruz ve sadece Jupiter'ın büyüklüğüne ayak uydurmaya devam edemiyoruz. Uranus'a bir misyon bunu yanıtlamamıza yardımcı olabilir." Dedi.

2031 ve 2032 yıllarında Uranus'a seyahat süresini "sadece" 13 yıla kısaltmak için Jupiter çevresinde yer çekimi ile bir uzay aracının kullanılmasına olanak sağlayan elverişli lansman fırsatları vardır.

Uzay gemisi gezegenin etrafında yörüngeye girecek ve bu da daha uzak Neptune'daki gözlemlerin önüne geçecekti. Sekizinci ve en dıştaki gezegen, bu turda beklemek zorunda kalacak.

Uranus, Solar Sistemi'ndeki diğer gezegenlerle karşılaştırıldığında bir oddite'dir. Dönüş ekseni, Yörüngenin güneşteki düzlemine neredeyse paralel olur. Sanki onun yanına çarpmış gibi, bu da iyi bir açıklama olabilir - bilim insanları bunun tarihinin başlarında başka bir vücutla büyük bir etki yaratdığını söylüyorlar.

Uranus'ta yüzük ve çok sayıda ay var.

Aslanlar oldukça berabere, çünkü çoğu iyi bir şekilde "okyanus dünyaları" olabilir.

Prof Fletcher, "Bu, buzlu bir kabuğuz olduğu ve daha sonra dibinde silikat kayalık malzeme varsa temas edebilecek veya olmayabilecek derinlikte bir tür sıvı yanığı okyanusu olduğun fikridir," dedi.

"Uranus'un beş klasik uydusunun hepsi de okyanus dünyası adayları olarak düşünüyorlar. Bu aslanların üzerinde cryo volkan (buz volkanı) aktivitesi olabilirdi."

Colorado'nun Boulder kentindeki Güneybatı Araştırma Enstitüsü'nden DR Robin Canup, Akademiler yönetim komitesinin eş başkanıydı.

Bir buz devinin NASA'nın amiral gemisinin değerli bir hedefi olduğunu ve en pahalı endeavour sınıfı olan tüm potansiyel adayların teknik açıdan en olgun görevi olduğunu söyledi.

"Riski için düşük-orta dereceli bir derecelendirme alan tek kişi buydu." diye açıklıyor.

"Bu nedenle, en yüksek önceliğe sahip yeni amiral gemisinin bir Uranus orbiter ve prob olması gerektiğini önermekten son derece heyecan duyuyoruz. Bu, görevin başında gezegene düşen soruşturmanın ardından uyduları, iç mekanlarını, manyetoküreyi, halkaları ve atmosferi inceleyen geniş bir yörüngesel turun ardından çok yıllık fantastik bir görev olacak.

"Teknik olarak şimdi başlamaya hazır. Bunun 2024 mali yılında başlatılmasını öneririz."

Prof Fletcher gibi Avrupa merkezli planet araştırmacılar, Avrupa Uzay Dairesi'nin (ESA) böyle bir misyona katkıda bulunabileceğini umuyor.

NASA ve ESA, Cassini-Huygens'in Saturn (2004-2017) misyonu gibi sık sık iş ortaklarıdır, ancak öncelikleri ve finansman döngüleri her zaman aynı değildir.

Ve NASA için, öneriyi uygulama hızı diğer finansal taahhütlerine bağlı olacaktır.

Kadından ayrılma anket komisyonu, paralı rover'ın hedeflerini ve kaya numunelerini tekrar dünyaya getirmek için tasarlanmış takip görevlerinin önem taşıyan her şeyden önce geldiğini söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503