Narkotik ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri ”En İyi Narkotik Polisi:Anne” projesi kapsamında Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü’nde vatandaşlara bilgilendirmelerde bulundular.

Ekipler, Atatürk Parkı’nda 800 vatandaşa, Gölpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli öğretmenler ve öğrenci velisi 60 vatandaşa olmak üzere toplamda 860 vatandaşa NARKOREHBER ve NARKONOKTA faaliyeti gerçekleştirerek, bilgilendirici broşür ve materyal dağıtımı yaptı.

UYUMA uygulaması ve  NARVAS projesi hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Uyuma Projesi

Uyuşturucu madde kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta gençlerimiz olmak üzere toplumumuz açısından büyük tehlike arz etmektedir. Uyuşturucu ile etkin mücadelede kolluğun suç ile mücadelesi kadar, toplumumuzun bu konuda bilinçlendirilmesi de kaçınılmazdır.

Başta gençlerimiz olmak üzere vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü'nün tamamen yerli ve milli bir yazılımla gerçekleştirdiği, akıllı telefonlardan Google Play Store ve Apple sanal mağazalarından ücretsiz olarak temin edilebilen UYUMA Uygulaması aktif hale getirildi.    

Projenin Amacı

UYUMA projesi, teknolojik imkânlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmak, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde ve daha etkin hale getirmek suretiyle kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturmak amacıyla hazırlandı. Bu proje ile uyuşturucu suçlarına daha seri müdahale imkânı sağlanması hedeflenmiştir.

Uygulamanın önemli özelliklerinden biri ise bildirim yapanın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması, bildirim yapanın numarasının görünmesi ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmeyecek olmasıdır.

Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, kişisel bilgilerini sisteme kaydettikten sonra uygulamayı kullanmaya başlayacaktır. Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunacak. Sisteme konum bilgisiyle birlikte düşen ihbar, bölgeye en yakın ekibe iletilecek. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır. Suçla mücadelede vatandaşlarımız desteği ile bizlere büyük güç vermektedir.

NARVAS nedir?

NARVAS, Narkotik Vaka Analiz Sistemi kelimelerinden oluşan bir kısaltmadır. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında geliştirilmiştir. NARVAS, narkotik suçlarla mücadelede kullanılıyor.

NARVAS, vatandaşlar tarafından yapılan bildirim, ihbarların, analiz edilmesine, yoğunluk haritası oluşturulmasına, yer ve zaman odaklı operasyonları sağlamaya çalışan bir yazılım projesidir. Bütün ihbarlar NARVAS ile doğru kabul ediliyor ve işlem yapılıyor. NARKO alan bölgeleri oluşturuyoruz.

Kaynak: MEHMET ÖZGÜR