Muhtarlar Kurumu’nun kuruluşunun 194. Yıldönümü dolayısıyla Bilecik’te bir kutlama programı düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törene muhtarlar, İl Genel Meclisi Üyeleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başlayan programda konuşma yapan Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar, muhtarların vatandaşlar için anlam ve önemine dikkat çekti.

Başkan Çınar, yaptığı konuşmada, “19 Ekim 1929 yılında kurulan Muhtarlık Kurumunun aslında bugün 194. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz. Muhtarlık Kurumu Türk demokrasi tarihi açısında büyük önem taşıyor. Zira Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor.

Dolayısıyla halkın doğrudan kendi yerel yöneticisini seçmesiyle başlayan bu süreç demokrasi tarihimiz açısından da bir temel oluşturuyor.

Muhtarlarımız ve Muhtarlık Müessesesinin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe yönelik kamu çalışmalarımızın daha çağdaş ve verimli yürütülmesi amacıyla Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarihli genelgesi ile Muhtarlar Günü olarak kutlanması uygun görülmüş olup ülkemizde ve ilimizde 8 yıldan bu yana 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak kutlanıyor.

Muhtar, seçilmiş demektir. Muhtar, mahallesinin köyünün annesi-babası-kardeşi-sırdaşı mutlu gününde, en zor anında vatandaşının yanında olan, sorunlarını paylaştığı ve çözüm aradığı yedi gün 24 saat ulaşabileceği devletin ilk kapısıdır.

Özellikle deprem, sel, yangın gibi afetlerde vatandaşının yardımına ilk koşan muhtardır.

Vatandaşının maaşının çekmesinden başlayın da ilacını almaya kadar her türlü ihtiyacını gidermek için zaman mekan gözetmeden ve hiçbir karşılık beklemeden yerine getirmeye devam etmekte devlet ile millet arasında köprü vazifesi göstermeye her koşulda devam etmektedirler.

Devlet teşkilatının kılcal damarlarını oluşturan muhtarlık camiasının seçilmiş temsilcileri olarak devlet ve vatandaş arasındaki toplum bütünlüğünün sağlanmasında da kamu düzeninin yerine getirilmesi konusunda muhtarlar olarak üzerimize düşen görevin bilincindeyiz.

19 Ekim Muhtarlar Gününün her yıl resmi törenle kutlanacak olması vesilesi bizlere bu sevinç ve gururu yaşatan başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyüklerimize ayrıca bugünün kutlanmasında desteklerini eksik etmeyen Sayın Valimiz Şefik Aygöl’e ve Belediye Başkan Vekilimiz Melek Mızrak Subaşı’na ve kurum müdürlerimize ilimizde görev yapmakta olan 305 muhtarımız adına şükranlarımızı sunuyoruz.

Muhtarlar Günü münasebetiyle ahirete irtihal etmiş olan tüm Muhtarlarımızı rahmetle anıyoruz. Ruhları şad mekânları cennet olsun. Bu vesileyle tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyorum.

Ülkemiz adına daha iyi hizmetler yapmak temennisi ile Muhtarlar Günümüz hayırlı olsun.”dedi. BETÜL KESİK

Editör: BETÜL KESİK